tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.11.2013 09:47:42

Fındık yoksa hurma var

Fındık üretiminde iklim şartları nedeniyle bazı yıllar verim alınamıyor. Sakarya-Hendek'te başlatılan bir proje ile fındığın veriminin düşük olduğu dönemlerde hurma üretiminden gelir elde edilmesi hedefleniyor. Üreticilere dağıtılan 10 bin hurma fidanları meyve vermeye başladı. Fındık bahçelerinin yaşlı olması, hava şartlarının umulan düzeyde seyretmemesi, fındık piyasasının umulduğu gibi oluşmaması birçok fındık üreticisini zor durumda bırakan nedenlerden birkaçı. Bu sorunlara çözüm için başlatılan hurma üretimi, alternatif ürün olmaktan çıkıyor. Hurma, artık ana ürün olarak yetiştirilen bir bitki. Türkiye'de cennet hurması, Trabzon hurması olarak anılan bu bitkinin tescilli adı da Hendek hurması. Hendek belediye başkanı Ali İnci, ilerleyen yıllarda bu ürünü işleyen fabrikaların kurulabileceğini belirtiyor: "Üretimi Skarya'nın diğer ilçelerine de yayacağız. Üretimi teşvik edeceğiz. Böylece yalnızca Hendek'te yetişen ürünler değil; örneğin Kocaeli, Düzce, Bolu, hatta Trabzon'da yetişen ürünler Hendek'teki fabrikaya gelecek."    

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.