tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.11.2013 08:24:00

Eksi 40'a dayanıklı buğday

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde Ukrayna'dan getirilen, eksi 40 derece soğuğa dayanıklı buğdaylık tohumların deneme ekimleriyle bölgede üretimin artırılması amaçlanıyor. Bölgede tarımsal verimliliği artırmayı hedeflediğini açıklayan Sarıkamış İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Ukrayna'dan kılçıksız Krasunia Odeska ve kılçıklı Syrena Odeska adlı iki tip tohumluk buğday getirdi. Yüksek verimli, sert, ekmeklik buğday çeşidi olarak ön plana çıkan tohumların kış mevsiminin sert geçtiği ilçede üreticinin ve ihracatçının ihtiyaçlarına cevap vermesi bekleniyor. Tohumluk buğdayların  ilk ekiminin ardından açıklama yapan Sarıkamış Kaymakam Vekili Enbiya Eken, bölgenin iklim şartlarına uygun olduğu tespit edilen tohumlardan elde dilecek verime göre söz konusu buğdayları ekme kararı alacaklarını söylüyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Orman mühendislerin zirai bayilik yetkisi alabilmesi kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri “Herkes kendi işini yapmalı” yorumunu yapıyor.

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

İzmir-Torbalı’da üretilen kurutulmuş domatesler, pizzalardan hamburgere kadar dünyanın en popüler yiyeceklerine konuk olarak bir ihracat başarısı sergiliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.