tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.11.2013 12:56:21

Elma pekmezi kazandırıyor

Elma üretiminin fazla olduğu illerin başında gelen Isparta'da elmayı pekmezi çalışmaları Süleyman Demirel Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezinde başladı. Türkiye'deki üretimin yaklaşık yüzde 20'sini karşılayan Isparta'da kilogramı 10 kuruşa kadar düşen elmanın katma değerinin pekmezle yükselmesi tasarlanıyor. Tarımsal Araştırma ve Uygulama  Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kelen, yılda ortalama 600 bin ton mahsul ile Isparta'nın Türkiye'nin elma üretimine katkı sunan ilk bölgelerden olduğunu anlatan Kelen, bu yıl elma üretiminin daha da artacağı yönünde bir beklenti olduğunu kaydediyor. Isparta'da birinci sınıf elmanın kilogramının 60 kuruştan, suluk elmanın ise 10 kuruştan satıldığına dikkati çeken Kelen, bu fiyatlarla üreticilerin maliyetini bile karşılamakta zorlandığını vurguluyor. Elmanın katma değerini yükseltmek için bazı çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kelen, "Hak ettiği değere kavuşturmak için elmaya ya yeni pazarlar bulmak ya da elmadan farklı ürünler oluşturmak zorundaydık. Elma sirkesi, elma cipsine ilave olarak elma pekmezi üretimi gerçekleştirdik. 10 kg elmadan 1 kg pekmez elde edilebileceğini gördük. 1 kg pekmezin 15 lira civarında olduğu düşünülürse elma pekmezi oldukça karlı bir ürün" diyor. Kelen, elma pekmezinde seri üretime geçilmesi halinde bunun istihdam oluşturacağını ve ekonomiye kazanç sağlayacağını sözlerine ekliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.