tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.11.2013 08:33:13

Poşet gül çayı üretildi

Isparta, gül yetiştiriciliğinde dünyadaki en verimli tarımsal alanlardan biri. Dünyada gül yağı üretiminin yüzde 65'ini karşılayan Isparta güllerinden artık çay da üretiliyor. Süleyman Demirel Üniversitesi Gül ve Gül Ürünleri  Araştırma Uygulama Merkezi'nde (GÜLAR) yürütülen çalışmalar sonucunda içerisinde gül petalleri bulunan sallama çay için "Gül ürünlerinin çeşitlendirilmesi en büyük hedefimiz" diyen Prof. Dr. Fatih Ali Canlı, 100'ün üzerinde ürün geliştirdiklerini anlattı. Geliştirilen ürünlerden birinin de "sallama gül çayı" olduğunu bildiren Canlı, "Isparta'da ürünleri satan mağazalarda gülü tomurcuk halinde bulmak mümkün ancak bu çayın tadı, tomurcuk halinde kurutulduğundan dolayı acıydı. Bu nedenle gül petallerini süzerek poşetin içine koyduk ve sallama çay haline getirdik. İsteyen herkese tattırıyoruz. Çay aromasının güzel olduğu yorumunu aldık" diyor. Sallama gül çayı için bir pazar oluşacağını bekleyen Canlı, Isparta'ya kurulacak çay fabrikasının bölge üreticisine büyük fırsatlar sunacağını öngörüyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.