tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.10.2013 07:34:28

Bölünmeye karşı toplulaştırma

Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesi verimliliği doğrudan etkilen bir sorun. Bu sorunun önüne geçildiğinde, Türkiye ekonomisine yıllık 17 milyar TL gelir sağlanacağı hesaplanıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in açıklamasına göre Türkiye’deki 24 milyon hektar tarım arazisinin 2 milyon hektarında tarımsal üretim yapılamıyor. Bu arazilerin 2 Bursa büyüklüğünde bir alana denk geldiğini söyleyen Eker, "Türkiye gelecekte bu yapıyı sürdüremez. Eğer Türkiye, bu topraklarda önümüzdeki kuşaklar için tarım yapacaksa bizim bu yapıyı değiştirmemiz lazım. Artık çağdaş, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bu işi mirasla bölünür olmaktan çıkarmamız lazım'' diyor. Ekonomik kayba da değinen Eker, bölünmüş araziler nedeniyle kaybedilen 17 milyar TL'nin Türkiye'nin yakın geçmişteki yıllık bütçesinden daha fazla olduğunu vurguluyor. Bu kapsamda hız verilen toplulaştırma çalışmalarıyla 4 milyon hektara yakın arazinin birleştirildiğini haber veren Eker, yasal düzenlemelerin bu yıl sonuna kadar gerçekleşeceğini şu sözlerle ifade ediyor: "Toplumun bu konuda görüşünü almak için üreticiler, muhtarlar, ilgili meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve kooperatif temsilcilerinden 81 ilde toplam 50 bin kişinin katıldığı geniş kapsamlı bir anket çalışması yapıldı. Sorunun giderilmesine yönelik eylem başlatan Bakanlık hazırladığı tasarıyı Meclis’e gönderdi. Bu yılın sonuna kadar düzenlemenin yasalaşması bekleniyor.” Tarım alanlarının bölünmesinin önüne geçilmesiyle azalan maliyet ve artan verim sayesinde ekonomik bir gelişme kaydedileceğini söyleyen Eker, bu konudaki çalışmaların tarımın geleceğini kurtaracağını ifade ediyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.