tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.10.2013 13:38:48

Zeytine zam sinyali!

Edremit Körfezi Türkiye'deki yeşil zeytin üretiminin yüzde 25'ini karşılıyor. Ancak yüzde 60 civarında bir rekolte kaybı olan bölge üretiminin zeytin fiyatlarına yansıyacağı tahmin ediliyor. Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Semerci, yıllık ortalama 40 bin ton ile Türkiye'nin yeşil zeytin üretiminin yüzde 25'ini karşılayan Edremit Körfezi'nde yetiştirilen zeytindeki rekolte kaybının bölgedeki zeytin ihracatını azaltacağını söylüyor. "Diğer bölgelerde de sofralık zeytin üretimi var ama buradaki çizik zeytinin kalitesini tutmaz. Bölgemizdeki rekolte azlığı dolayısıyla sofralık yeşil zeytindeki eksiklik bu yıl hissedilecek. Bu durum fiyatlara ve ihracata olumsuz yansıyacak" diyen Semerci uyarıyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.