tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.10.2013 11:19:29

Çam balı altın yılında

Türkiye'nin çam balı üretiminin yüzde 80'ini karşılayan Muğlalı üreticiler, bu yılki yüksek verimle altın yılını yaşıyor. Muğla ve ilçeleri, 984 bin kovan ile 5 bin 800 ailenin geçimini sağladığı bir bal üretim alanı niteliğinde. Yanı sıra bal üreticisi 3 bin alile bu bölgede konaklıyor. Ancak küresel iklim değişikliğiyle Muğla'da son bir kaç yıldır yaşanan kuraklık çam balı verimini düşürdü. Bu yıl ise geçen yıla kıyasla çok farklı bir verim alınacağı öngörülüyor. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği İkinci Başkanı ve Muğla Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin, bu yıl 25 bin ton çam balı hasat edileceğini beklediğini söylüyor. Bu yılki bal üretiminin iyi olduğuna dikkat çeken Şahin, arıcıların iyi bal aldıklarını ve bu durumu iklimsel değişikliğe bağladıklarını kaydediyor. Şahin, bu verimliliği çam balı üreten Basra Böceği'nin sıcaklardan etkilenmemesine bağlıyor. Bal üretiminde sahtecilik ve kaçakçılığı önlemek için barkod sistemine geçildiğini hatırlatan Şahin, Muğla'daki arıcıların da çam balının kimliğinin korunması için özen göstermesi gerektiği görüşünde.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.