tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.9.2013 12:03:50

“Süper incir”

İncir, Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından biri. Dutgiller ailesinden ve hem taze hem de kuru olarak tüketilebiliyor. İhracatındaki patlamayla kendinden sıkça konuşturan incir aynı zamanda tam bir şifa kaynağı. Taze incirin 100 gramı 63 kilokalori enerji içerirken, 100 gram kuru incir 284 kilokalori enerji içeriyor. A, B1, B2, C vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, manganez, sodyum, potasyum, folik asit, karoten, lutein ve tanen zengini bir meyve. 2 adet taze incir kalsiyum içeriği açısından 1 bardak süte eşdeğer. Bu yönüyle gelişme çağındaki çocuklara, emzirme ile menopoz dönemindeki kadınlara tavsiye ediliyor. Yüksek oranda antioksidan içerdiği için yaşlanmaya karşı birebir. Pektin enzimi sayesine de kolesterolün düşürülmesinde etkili. Bu nedenle uzmanlar günde 2 adet incir tüketiminin kolesterolü dengeleyeceği görüşünde. Potasyum özelliğinde ötürü de tansiyonu düzenlemede faydalı.  Demir yetersizliği olanlar da inciri beslenme listelerine almalı. Çünkü yüksek oranda demir içeriğinin yanı sıra C vitamini de içeriyor olması incirdeki demirin emilimini olumlu yönde etkiliyor. Yüksek oranda life sahip ve zayıflama diyetlerinin önemli bir parçası. Ancak diyabetikler dikkat etmeli. Karbonhidrat ve şeker bakımından da zengin ve şeker hastalarının tüketirken dikkat etmeleri öneriliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.