tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.9.2013 11:22:03

İstanbul'da atıklardan gübre üretimi

İstanbul'un Kartal ilçesinde yürütülen bir proje, ilçede toplanan atıkların kırmızı solucan gübresi olarak kullanılmasını sağlıyor. "Evde Altın Üret- Sıfır Atıklı Okul" başlıklı proje kapsamında, semt pazarlarının oluşturduğu atıklar park, bahçe ve ev bitkilerinin gübre ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Kartal Belediyesi ve Fen Bilimleri Anadolu Lisesi'nin ortaklaşa yürüttüğü proje şöyle işliyor: Belediye ekipleri tarafından pazarlardan toplanan sebze ve meyve atıkları kırmızı California solucanlarının bulunduğu vermikompost ortamına konuluyor. Bu atıkları yiyen solucanlar ise yedikleri kadar gübre üretiyor. Elde edilen gübrenin avantajı ise kent yaşamının ortaya çıkardığı organik atıkların miktarın azaltılması ve maliyetlerde tasarruf sağlanması. Toprakta kimyasal kirliliği ortadan kaldıran, verimi ortalama yüzde 30 artıran, toprağı yenileyen, rehabilite eden ve su tutma kapasitesini artıran solucan gübresinin, evlerdeki bitkilerin ihtiyacına yanıt verebileceğini söyleyen Kartal Belediye Başkanı Altınok Ö,. Ancak bu çalışmaları çok daha genişleterek, park ve bahçelerin ihtiyacını karşılayabilmek için çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuşuyor.  

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.