tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.7.2013 09:33:11

Ekmek devrimi!

En temel gıda maddesi olarak sofralardan eksik olmayan ekmeğin özellikleri değişti. Artık Türkiye'de "beyaz ekmek" olarak bilinen mamul, yalnızca buğday unu, maya, tuz ve sudan ibaret olacak ve renklendirici içermeyecek. Ayrıca ekmeğin tuz oranı azaltılırken kepek oranı da artırılmış bulunuyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden ekmek düzenlemeleri tartışmaları nihayete erdi. Ekmek ile birlikte pek çok gıda maddesi ile ilgili yapılan düzenlemeler ile birlikte artık "yeni ekmek" raflarda yerini aldı. Yeni ekmeğin bilindik beyaz ekmeğe oranla kepek gibi tahıl özelliklerini daha yoğun içeriyor. Buna karşılık sağlığa olumsuz etki yapan tuz oranında kısıtlamaya gidilirken "beyazlatıcı" gibi katkı maddelerinin de kullanımı yasaklandı. Uzmanlar yeni ekmeğin klasik beyaz ekmeğe oranla daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. Kepek, lif, ruşeym, vitamin gibi tahıl özelliklerinden arındırılmış unu "saf şeker" olarak nitelendiren  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saniye Şen, bu yönlü beslenmenin obezite, diyabet ve kalp-damar hastalıklarına yol açtığını söylüyor. Beyaz ekmek üretiminin aynı zamanda ekonomik olarak da ciddi bir yük oluşturduğunu belirten Şen, "Oldukça gecikmiş olsa da çok önemli bir uygulama" yorumunu yapıyor. Kepeğin yanı sıra ruşeymin de yeni ekmekte bulunması gerektiğini söyleyen Şen, aşırı ekmek tüketimine karşı da uyarıyor: "Biz toplum olarak çok fazla ekmek tüketiyoruz. Bir insan günde 450 gram ekmek tüketiyor, bu çok yüksek bir değer ve mutlaka azaltılması gerekiyor."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.