tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.6.2013 07:36:26

Araban'ı bilir misiniz?

Adını Gaziantep'teki Araban ovasından alan siyah rengi ve iri çekirdekleriyle bilinen Araban karpuzu yeniden üretiliyor. Araban Meslek Yüksekokulu'nda yapılan deneme ekimleriyle yeniden canlandırılmaya çalışılan Araban karpuzu uzun yıllardır yok olmaya yüz tutmuştu. Ziraat Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Durmuşali Söyler'in başlattığı üretim çalışmaları ise meyvenin üretimini aşama aşama artırmayı hedefliyor. "İlk etapta okul bahçesinde üreteceğimiz karpuzlardan elde edeceğimiz taze çekirdekler ile daha sonraki senelerde yapılacak çalışmalara yeteri kadar kara karpuz çekirdeği temin edeceğiz. Yeteri kadar karpuz tohumundan sonra bu yerli çeşitlerimizle ilgili çalışmalar başlayacak" diyen Söyler, Araban karpuzunun tek eksiğinin verim düzeyi olduğunu belirtiyor. Söyler, "Islahçıların bu yönde çalışma yapması gerekiyor" şeklinde konuşuyor. Araban karpuzu zengin aroması ve yüksek besin değerlerine sahip bir çeşit olarak biliniyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.