tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.6.2013 13:14:51

Sulamada borçlar kapıya dayandı

Sayısı 250 bini geçen tarımsal sulama abonesinden yaklaşık 87 bininin elektrik borcunun toplam 1 milyar 613 milyon 270 bin 953 TL'yi bulduğu belirtildi. TBMM'de milletvekili Ali Özgündüz'ün verdiği soru önergesi üzerine konu olan tarımsal enerji borçları rakamlarla ortaya konuldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı verilere göre; toplam 253 bin 621 abonenin  86 bin 912'sinin, 776 milyon 608 bin 482 TL'si anapara ve 836 milyon 662 bin 471 TL'si gecikme cezası olmak üzere toplam 1 milyar 613 milyon 270 bin 953 TL elektrik borcu bulunuyor. TBMM'de, tarımsal amaçlı enerji kullanımında KDV indirimine gidilmesi ve üreticilerin desteklenmesi yönünde öneriler de tartışıldı. Şimşek, TEDAŞ veya hissedarı olduğu 8 adet elektrik dağıtım şirketinin alacaklarını yeniden yapılandırabileceğini belirtti. Elektrik Piyasası Kanunu'na göre, tarımsal sulama aboneleri için asıl elektrik borçlarına TEFE/ÜFE uygulanmadan yılda 1 taksit olmak üzere 2, 3, 4, 5 eşit taksitte ödeme imkanı sağlanmıştır" diyen Şimşek, ödenmesi gereken tutarları ödemeyerek veya eksik ödedikleri için Haziran ayında kanundan yararlanma hakkını kaybedenler için geç ödeme zammı ile birlikte Ekim ayı sonuna kadar süre verilmiştir" şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.