tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.6.2013 13:14:51

Sulamada borçlar kapıya dayandı

Sayısı 250 bini geçen tarımsal sulama abonesinden yaklaşık 87 bininin elektrik borcunun toplam 1 milyar 613 milyon 270 bin 953 TL'yi bulduğu belirtildi. TBMM'de milletvekili Ali Özgündüz'ün verdiği soru önergesi üzerine konu olan tarımsal enerji borçları rakamlarla ortaya konuldu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı verilere göre; toplam 253 bin 621 abonenin  86 bin 912'sinin, 776 milyon 608 bin 482 TL'si anapara ve 836 milyon 662 bin 471 TL'si gecikme cezası olmak üzere toplam 1 milyar 613 milyon 270 bin 953 TL elektrik borcu bulunuyor. TBMM'de, tarımsal amaçlı enerji kullanımında KDV indirimine gidilmesi ve üreticilerin desteklenmesi yönünde öneriler de tartışıldı. Şimşek, TEDAŞ veya hissedarı olduğu 8 adet elektrik dağıtım şirketinin alacaklarını yeniden yapılandırabileceğini belirtti. Elektrik Piyasası Kanunu'na göre, tarımsal sulama aboneleri için asıl elektrik borçlarına TEFE/ÜFE uygulanmadan yılda 1 taksit olmak üzere 2, 3, 4, 5 eşit taksitte ödeme imkanı sağlanmıştır" diyen Şimşek, ödenmesi gereken tutarları ödemeyerek veya eksik ödedikleri için Haziran ayında kanundan yararlanma hakkını kaybedenler için geç ödeme zammı ile birlikte Ekim ayı sonuna kadar süre verilmiştir" şeklinde konuştu.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.