tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.6.2013 07:29:03

Pazarın yenisi: Dolmalık domates

Dolmalık biberden esinlenen ziraat mühendisi Büşra Yapıcı, 5 yıllık ıslah çalışması neticesinde şekli dolmalık bibere benzeyen "dolmalık domates" üretti. Antalya'da faaliyet gösteren bir tohumculuk firmasının sahibi ziraat mühendisi Büşra Yapıcı, yaklaşık 5 yıl önce bir turizm dergisinde okuduğu "Yabancı turistler domates dolması seviyor" haberinden etkilenerek, dolmalık domates üretme konusunda çalışmalara başladığını söyledi. Normal domatesin yumuşak olması nedeniyle dolma yapımının zor olduğunu ve hemen dağıldığını anlatan Yapıcı, dağılmayan ama domates tadı verecek bir çeşit üzerinde çalıştığını bildirdi. Laboratuvar ortamında melezleme yöntemiyle ıslah çalışmaları yaptığını dile getiren Yapıcı, dolmalık domates tohumunu elde ederek, ilk üretimi bu yıl kendi serasında gerçekleştirdiğini kaydetti. Ürünün tescilini de almak için gerekli hazırlıkları yaptığını ifade eden Yapıcı, talebe göre üretim yapacaklarını bildirdi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.