tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.5.2013 08:32:57

Diyarbakır'da su bolluk getirdi

Bu sezonun yağış oranları başta buğday olmak üzere tahıl üreticilerini mutlu ediyor. Kış ve ilkbahar aylarındaki yağışların yüksek verimli bir hasat getireceğini söyleyen Diyarbakır Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Cevat Delil, sulu arazilerde dönüm başına 0,6 tonluk verim beklediklerini belirtiyor. Önceki yıllarda buğdayda pas hastalığının önemli bir sorun oluşturduğunu dile getiren Delil, bu yılın hastalıksız geçtiğine vurgu yapıyor. Diyarbakır'ın buğdaydaki ortalama rekoltesinin üzerine çıkacaklarını söyleyen Delil, pamuk ve mercimek gibi ürünlerde de benzer bir yükseliş belediklerini dile getiriyor. Delil'e göre bu lale devrinin ana kaynağı su. Suyun iki kaynağından ilki olan yağışlar bakımından şanslı bir sezon geçiren bölgede diğer kaynak olan sulama teknolojileri ise hızlı bir gelişme içinde. Delil, bölgenin tamamında sulu buğday tarımına geçtiklerini belirtiyor ve ekliyor: "Son dönmelerde özellikle damla sulama sistemi çok yaygınlaştı. Bilhassa pamuk üretiminde bu sistemler tercih ediliyor. Diyarbakır'ın 7 milyon dönümlük arazisinin yarısından fazlasında üretilen buğdayda da büyük ilerleme kaydedildi."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.