tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.4.2013 07:56:58

Patateste karabasan sona mı erdi?

2 yıldır üretim fazlası ve düşük fiyatlarla boğuşan patateste 2013 itibariyle ihracat artışı piyasayı sevince boğdu. Son 4 ay süresince 32 bin 757 tonluk patates ihracatı gerçekleştirildiğini belirten yetkililer, bunun 2012 yılının toplam ihracatının 5 katına denk geldiğine dikkat çekiyor. İkinci büyük patates üreticisi şehir olan Nevşehir'in Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, ihracatta yaşanan ivmeyi son aylarda gerçekleşen kanun değişikliklerine bağlıyor. Geçtiğimiz yıl boyunca satış fiyatlarının üretim maliyetlerini geride bırakmakta zorlandığı ürün için yıl sonunda çözüm arayışlarına girdiklerini belirten Yılmaz, "İl Valiliği, üretici ve pazarlama temsilcileri, Bakanlık görevlileri ve sivil toplum örgütleri olarak ortak akıl toplantısı düzenledik. Bu süreçte ihracatla ilgili kanun uygulamalarında değişiklikler yapıldı. Gelişen yeni pazarlarla da birlikte patates ihracatında olumlu gelişmeler yaşandı. 2012 yılı tüm sezon boyunca ihracat 6 bin 566 ton iken, 2013 yılı içinde bulunduğumuz Nisan ayı dahil 32 bin 757 ton ürün ihracatı yapıldı ve halen de yoğun bir şekilde devam ediyor" şeklinde konuşuyor. Yılmaz, ek uygulamalar hakkında da bilgi veriyor: "Piyasada bir denge oluşturmak ve özellikle fakir vatandaşlarımız ile mültecilere yardım maksadıyla, MEDAŞ A.Ş.'den sağlanan parasal kaynakla TAREKS A.Ş. firmasınca Nevşehirli üreticilerden 5 bin ton civarında ürün alımı yapılarak ilgili yerlere sevkiyat yapıldı. Bu şekilde piyasada sağlanan hareketliliğin pazar fiyatlarını da yükselttiğini görüyoruz. Patatesteki bu olumlu gelişmelerin önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyoruz."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.