tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

22.3.2013 13:27:56

Her gün Dünya Su Günü olsaydı...

Bugün Dünya Su Günü! Yaşamın kaynağı suyun en büyük taliplisi ise tarım sektörü. Tüm dünyada da Türkiye'de de bu böyle. Su kaynaklarının yüzde 75'ini tarımda değerlendiren Türkiye'nin yüzey ve yer altı su potansiyelinin yılda ortalama 112 milyar metreküp olduğu belirtiliyor. Peki bu su Türkiye'ye yeterli mi? Küresel anlamda dillendirilen "gelecek su krizi" düşünülürse, daha da önemlisi; yetecek mi? Sık sık bir "tarım ülkesi" olarak adlandırılan Türkiye, buna paralel olarak aynı zamanda bir "su ülkesi" mi? Uzmanlara sorulursa bunun yanıtı olumsuz. 3 tarafı denizlerle çevrili olsa da Türkiye'nin su rezervlerinin yetersiz olduğu jeologlarca tartışılıyor. Geçtiğimiz yıl bugün yine Dünya Su Günü'nde TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Adnan Evsen şu sözleri sarf etmişti: "112 milyarlık su potansiyelini nüfus ile oranladığınızda kişi başına düşen 1513 metreküplük yıllık kullanılabilir su miktarıyla Türkiye su azlığı yaşayan bir ülke konumunda. Yani dünya geneliyle karşılaştırılırsa sanılanın aksine su zengini bir ülke değil. Nüfus artışı ile birlikte gelecek birkaç 10 yıl içinde su fakiri bir ülke olacağımız tahmin ediliyor." Bu açıklamalardan bu yana su kıtlığına 1 yıl daha yaklaşıldığı düşünülürse, Türkiye'de 2013 itibariyle tarım arazilerinde hala "vahşi sulama" denilen yöntemlerin baskın olması nasıl açıklanabilir? Acaba yılda bir günü değil her günü "Dünya Su Günü" yapmak çare olabilir mi?

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.