tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.3.2013 09:41:04

"Tarım Müzesi" tarihi canlandıracak

Türkiye’de tarımsal üretimin merkezlerinden olan Adana ilk "Tarım Müzesi"ne kavuşuyor. Tarımsal üretim süreçlerini anlatan, geçmişten günümüze tarımsal üretimde kullanılan tarım makine, alet ve ekipmanlarının sergileneceği müze için protokol töreninde konuşan projenin iş ortakları Adana’nın tarımsal gücünü bu müze ile canlandırmayı hedeflediklerine dikkat çekiyor. Projenin paydaşlarından Güçbirliği Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hamit Serbest, "Tarımdaki tüm yenilenme ve ilkler, Adana'dan başlayarak, ülkeye yayılmıştır. Fakat geldiğimiz noktada şehrin nüfusunun yüzde 88,24'ü merkez ve ilçelerde yaşamaktadır. Dolayısı ile belde ve köylerdeki nüfusumuz yüzde 11 civarındadır. 'Acaba köy yaşamı bitiyor mu?' diye de düşünmek lazım. Eğer bitiyorsa herhalde bir şeyler yapmamız gerekir" diyor. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Behçet Homurlu da Serbest gibi tarımı yaşatmanın önemine değiniyor: "Eski ağalarımız, sinemalara konu olmuştur. Halen Adana'yı tarımın 'başkenti' olarak nitelendiriyoruz. Dünden bugüne tarım kültürünün kaybolmaması için bu masadayız." Adana Tarım Müzesi, tüm paydaşlarının ve üreticilerin işbirliği ile hataya geçirildiğinde modern tarımla geleneksel tarımı bir mekanda buluşturmuş olacak.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.