tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.12.2012 15:38:11

İspanya'yı bırak Türkiye'ye bak!

Diğer branşların yanı sıra dünyanın en popüler sporu futbolda son yıllardaki başarılarıyla rakiplerini umutsuzluğa düşüren İspanya, özellikle yaş meyve ve sebze ithalatında da Avrupa'nın kralı konumunda. İspanya'nın zeytin ihracatındaki en dişli rakiplerinden biri ise şüphesiz ki Türkiye.

Türkiye zeytinciliği İspanya'nın Avrupa pazarına hakimiyetini kırmak için bir atak geliştirmeye hazırlanıyor. Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, belirledikleri "çoklu bayilik" sistemi ile Avrupa'ya olan zeytin ihracatını 6 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Son yıllarda iklim koşullarının sonucu olarak iri kalibreli ürün sıkıntısı yaşanmaya başlandığını söyleyen Asa, bunun zeytin sektörünü satış ve gelir açısından daralma yaşanan bir döneme soktuğunu belirtiyor. Asa, Avrupa'nın da ekonomik kriz düzleminde geçirdiği bu süreçte Marmarabirlik'in başta yurtdışı olmak üzere yeniden yapılanmaya gittiğinin altına çiziyor.

2013'ün ilk gününden itibaren artık tek dağıtıcı kanalıyla değil çok sayıda distribütör ile çoklu bir ağ vasıtasıyla ihracatı yürüteceklerini belirten Asa, Avrupa pazarında Türkiye'nin payını büyütmek için bunun zorunlu olduğunu vurguluyor.

Bakalım daha çok temsilci yoluyla Ege ve Marmara'nın zeytini de daha çok Avrupalı tüketiciye ulaşarak dikkatleri İspanya'dan Türkiye'ye çekebilecek mi?


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.