tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.11.2012 17:04:32

BASF ve Syngenta’dan küresel ortaklık

BASF ile Syngenta, BASF’nin ayçiçegine yönelik Clearfield® Plus herbisit dayanımı teknolojisini Syngenta’nın kullanımı için ruhsatlandıran küresel bir anlaşmaya imza attıklarını duyurdular. İki şirket buna ek olarak, BASF’nin Syngenta’ya, Avrupa’da Clearfield ve Clearfield Plus ayçiçeğinde kullanılmaya yönelik olarak imazamox etken maddeli herbisitleri tedarik edeceğine dair başka bir anlaşma daha imzaladı.

Anlaşmaya ilişkin görüşlerini dile getiren BASF Bitki Koruma Bölümü Avrupa Pazarlama Yönetimi Başkanı Eckart Stein, “Ayçiçekleri için klasik bitki ıslahı yöntemi kullanılarak geliştirilen Clearfield Plus Üretim Sistemi, sezon boyunca daha iyi yabancı ot kontrolü sunuyor. Üreticiler, söz konusu sistem sayesinde çevresel stres faktörlerine karşı daha iyi bitki dayanımına sahip ayçiçeği elde etmenin yanı sıra, yağ içeriği ve verimde de artış potansiyeli sağlıyor. BASF’nin Clearfield Plus üretim teknolojisi ve Syngenta’nın üstün ve geniş hibrid tohum portföyü sayesinde, üreticiler sürdürülebilir yüksek ayçiçek verimi alma yönünde daha fazla fırsata sahip olacaklar” dedi.

Syngenta Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Ioana Tudor ise, “BASF ile birlikte, ayçiçek yetiştiricilerinin verimlerini ve rekabet güçlerini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olacak seçenekleri artırmak için çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Doğu Avrupa’da Clearfield Plus teknolojisi ve bununla ilintili herbisitler, Syngenta’nın sınıfının en iyisi olan ayçiçek çeşitleriyle bir araya gelerek, ayçiçek üretiminde ciddi bir zorluk yaratan canavar otunun üstesinden gelinmesine yardımcı olacak” diyerek söz konusu yeni teknolojinin önemine dikkat çekti. Syngenta, herbisit dayanımına yönelik teknolojik ve kimyasal ürünlerini 2013 yılından itibaren ticari kullanıma sunacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.