tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.11.2012 16:53:56

İnciova yeni nesil tarımı hedefliyor

Tarım sektöründe, Sakata ve HM Clause’ın İç Anadolu bölgesi, Rijk Zwaan’ın Marmara bölgesi ve Smyrna’nın İç Anadolu ve Marmara bölgesi distribütörlüğünü yapan İnciova Tarım, bu markaların tohum ve fidelerinin satışını gerçekleştiriyor. İnciova Tarım’ı zor bir sezonda kurmuş olmasına rağmen bilgi birikimi ve tecrübesine güvendiğini söyleyen İnciova Tarım’ın sahibi Bilal İnci, tarım sektöründeki plansızlıkların her zaman sektörün sorunu olduğunu ancak deneyimleri ile sektör içindeki boşlukları doldurabileceklerine inanıyor.

Her yıl piyasaya yeni tohumlar girdiğini, yenilenen tohumlar olduğunu bu çeşitliliğin içinde hangi ürünün hangi bölgede daha iyi sonuç verdiğini ise üreticilerin takip etmesinin zor olduğunu söyleyen Bilal İnci, İnciova Tarım olarak bu noktada üreticilerin yanında olduklarını ifade ediyor." Ürününü sattığımız firmaların çeşitlerini yakından takip ediyoruz, hangi çeşidin hangi bölgede verimli olacağını tespit ediyoruz. Üreticilere tohumu sunmadan önce deneme yapılmayan bölgelerde de denemelerimizi yapıyoruz, tohumları bu şekilde satışa sunuyoruz. Söz konusu yaklaşımımız üreticilerin güvenini kazanmamıza neden oluyor. Bu bakımdan İnciova’nın farkı da ortaya çıkıyor” diyen İnci, doğru tohumu, doğru bölgeye vermeye özen gösterdiklerinin altını çiziyor.

Hedeflerinin yeni nesil bir tarımsal pazarlama üzerine yoğunlaşmak olduğunu söyleyen İnci:,“Teknolojik altyapımız, takım oyunumuz, bölgelere uygun çeşitlerimizle üreticilere tarımsal girdilerini daha ekonomik hale getirebilecekleri imkanlar sunmayı amaçlıyoruz. Dünyadaki pazarlama ve hizmet anlayışını Türkiye ile buluşturmak niyetindeyiz. İlk yıl yaptığımız çalışmalar da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” diyor.

Firmanın yüzde 50 tohum satışı, yüzde 50 fide satışı üzerine odaklandığından bahseden İnci, kuruldukları ilk yıl yaptıkları 14 milyonluk sebze fidesi üretimi ile bir başarıya imza attıklarının altını çiziyor. Sanayi domatesi, marul çeşitleri, enginar ve pırasa gibi sebze fidesi üretiminde herhangi bir sorun yaşamadan ürünlerini bayilere ulaştırdıklarını aktaran İnci, işin fide ayağında çeşitlerin seçiminden, fidelerin üretimi ve sevkiyatı konusunda tüm süreci takip ettiklerinden bahsediyor. İnci, fide üretimi konusunda izledikleri yolu şu sözlerle dile getiriyor: “Her bayinin kendi bölgesindeki sorunlarının ne olduğunu dikkatle takip ediyoruz. Fide konusunda yaşanabilecek sorunları biliyoruz. Sabit bir fideliğe bağlı kalmamak kaydı ile her yıl aynı veya farklı fideliklerle anlaşmalarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Fide konusunda üretimden pazarlama ve sevkiyata kadar işin her aşamasını takip ederek kararlar alıyoruz. Fide firmalarını yakından tanıyoruz, sorunlu firmalar ile çalışmıyoruz. 14 milyon fideyi teslim ederken de bu titizliğimiz nedeni ile bayilerle hiçbir sıkıntı yaşamadık. Fide sonuçlarımız çok güzel oldu.”

 

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.