tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.11.2012 16:53:56

İnciova yeni nesil tarımı hedefliyor

Tarım sektöründe, Sakata ve HM Clause’ın İç Anadolu bölgesi, Rijk Zwaan’ın Marmara bölgesi ve Smyrna’nın İç Anadolu ve Marmara bölgesi distribütörlüğünü yapan İnciova Tarım, bu markaların tohum ve fidelerinin satışını gerçekleştiriyor. İnciova Tarım’ı zor bir sezonda kurmuş olmasına rağmen bilgi birikimi ve tecrübesine güvendiğini söyleyen İnciova Tarım’ın sahibi Bilal İnci, tarım sektöründeki plansızlıkların her zaman sektörün sorunu olduğunu ancak deneyimleri ile sektör içindeki boşlukları doldurabileceklerine inanıyor.

Her yıl piyasaya yeni tohumlar girdiğini, yenilenen tohumlar olduğunu bu çeşitliliğin içinde hangi ürünün hangi bölgede daha iyi sonuç verdiğini ise üreticilerin takip etmesinin zor olduğunu söyleyen Bilal İnci, İnciova Tarım olarak bu noktada üreticilerin yanında olduklarını ifade ediyor." Ürününü sattığımız firmaların çeşitlerini yakından takip ediyoruz, hangi çeşidin hangi bölgede verimli olacağını tespit ediyoruz. Üreticilere tohumu sunmadan önce deneme yapılmayan bölgelerde de denemelerimizi yapıyoruz, tohumları bu şekilde satışa sunuyoruz. Söz konusu yaklaşımımız üreticilerin güvenini kazanmamıza neden oluyor. Bu bakımdan İnciova’nın farkı da ortaya çıkıyor” diyen İnci, doğru tohumu, doğru bölgeye vermeye özen gösterdiklerinin altını çiziyor.

Hedeflerinin yeni nesil bir tarımsal pazarlama üzerine yoğunlaşmak olduğunu söyleyen İnci:,“Teknolojik altyapımız, takım oyunumuz, bölgelere uygun çeşitlerimizle üreticilere tarımsal girdilerini daha ekonomik hale getirebilecekleri imkanlar sunmayı amaçlıyoruz. Dünyadaki pazarlama ve hizmet anlayışını Türkiye ile buluşturmak niyetindeyiz. İlk yıl yaptığımız çalışmalar da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” diyor.

Firmanın yüzde 50 tohum satışı, yüzde 50 fide satışı üzerine odaklandığından bahseden İnci, kuruldukları ilk yıl yaptıkları 14 milyonluk sebze fidesi üretimi ile bir başarıya imza attıklarının altını çiziyor. Sanayi domatesi, marul çeşitleri, enginar ve pırasa gibi sebze fidesi üretiminde herhangi bir sorun yaşamadan ürünlerini bayilere ulaştırdıklarını aktaran İnci, işin fide ayağında çeşitlerin seçiminden, fidelerin üretimi ve sevkiyatı konusunda tüm süreci takip ettiklerinden bahsediyor. İnci, fide üretimi konusunda izledikleri yolu şu sözlerle dile getiriyor: “Her bayinin kendi bölgesindeki sorunlarının ne olduğunu dikkatle takip ediyoruz. Fide konusunda yaşanabilecek sorunları biliyoruz. Sabit bir fideliğe bağlı kalmamak kaydı ile her yıl aynı veya farklı fideliklerle anlaşmalarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Fide konusunda üretimden pazarlama ve sevkiyata kadar işin her aşamasını takip ederek kararlar alıyoruz. Fide firmalarını yakından tanıyoruz, sorunlu firmalar ile çalışmıyoruz. 14 milyon fideyi teslim ederken de bu titizliğimiz nedeni ile bayilerle hiçbir sıkıntı yaşamadık. Fide sonuçlarımız çok güzel oldu.”

 

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.