tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.9.2012 09:45:59

Krizin ağustos ayı uykuda geçti

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), küresel düzeyde gıda fiyatlarının Ağustos ayı boyunca sabit kaldığını duyurdu. Temmuz ayındaki yüzde 10'luk beklenmedik artışın ardından gelen bu durgunluk fiyat kirizi yönündeki korkuları yatıştırmışa benziyor.

2011 Şubat'ında 238 puanla rekor kıran FAO Gıda Fiyat Endeksi, bu ay geçtiğimiz Temmuz ayındaki 213 puanını korumuş görünüyor. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayına oranla 18 puan düşük olan bu rakamın 2008'deki seviyelere ile yakın olduğu belirtiliyor.

Bu yaz başı artan fiyatların özellikle ABD'de mısır üretiminin yüzde 13 gerilemesine yol açan kuraklık sorunundan kaynaklandığı düşünülüyor. FAO, hububat fiyatları ve küresel gıda stoklarında ani artışlarla beliren 2008 krizinin bir benzerinin tekrarlanmaması yönünde çalışmalar yürütüyor.

FAO Direktörü Jose Graziano da Silva, rakamlara bakıldığında yeni bir küresel gıda krizi yönündeki endişeleri besleyecek bir durum görülmediği, ancak her şeye karşın pazarlar açısından temkinli olmak gerektiğini belirtiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.