tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.8.2012 10:46:16

Organik Demekle Olmuyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, "organik" tanımıyla pazarda yer bulan ürünlerin uyması gereken kıstaslara açıklık getirdi. Buna göre; ambalajlı ürünlerde yönetmeliğin ve yetkilendirilmiş kuruluşun adı, kod ürün sertifika numarası ile organik ürün logosunun bulunması gerekiyor.

Organik tarımın kontrollü ve sertifikalı bir uygulama olduğu hatırlatılan açıklamada, tüketicilerin bu göstergeleri takip ederek ürünlerin organik olup olmadığını anlayabilecekleri belirtildi. Açıklamaya göre ayrıca organik süreçlerle üretilmediği halde bu şekilde pazarlanan sahte ürünleri pazara sunan kişi  ve kuruluşları 10 bin lira gibi ağır cezalar bekliyor.

Bakanlığın hazırlamakta olduğu eylem planını organik ürünlerde yeni düzenlemeleri getiriyor. Organik tarımın payını sektörün yüzde 3'ü yapmayı hedefleyen plan; mevzuatın uluslararası hükümlerle uyumlulaştırılması, üreticiden tüketiciye bilinçlendirici eğitim çalışmaları uygulanmasını öngörüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.