tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.8.2012 10:46:16

Organik Demekle Olmuyor!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, "organik" tanımıyla pazarda yer bulan ürünlerin uyması gereken kıstaslara açıklık getirdi. Buna göre; ambalajlı ürünlerde yönetmeliğin ve yetkilendirilmiş kuruluşun adı, kod ürün sertifika numarası ile organik ürün logosunun bulunması gerekiyor.

Organik tarımın kontrollü ve sertifikalı bir uygulama olduğu hatırlatılan açıklamada, tüketicilerin bu göstergeleri takip ederek ürünlerin organik olup olmadığını anlayabilecekleri belirtildi. Açıklamaya göre ayrıca organik süreçlerle üretilmediği halde bu şekilde pazarlanan sahte ürünleri pazara sunan kişi  ve kuruluşları 10 bin lira gibi ağır cezalar bekliyor.

Bakanlığın hazırlamakta olduğu eylem planını organik ürünlerde yeni düzenlemeleri getiriyor. Organik tarımın payını sektörün yüzde 3'ü yapmayı hedefleyen plan; mevzuatın uluslararası hükümlerle uyumlulaştırılması, üreticiden tüketiciye bilinçlendirici eğitim çalışmaları uygulanmasını öngörüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19 aşısı için çalışmalar tüm hızla sürerken, bir yandan da hastalığa karşı daha etkili bir tedavinin yolları aranıyor. Kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muzun fiyatı yollarda artıyor

Muz sevkiyatında ürün kayıpları yüzde 30'u buluyor. Bu da raf fiyatını arttırıyor. Üreticiler ise çözüm için kooperatifleri işaret ediyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Domateste büyük kayıp! Şimdi ne olacak?

Bursa ve Manisa'da mildiyö hastalığı salçalık domatesi vurdu. Hem üretici hem de stokları tükenen salça fabrikaları zor durumda.

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Temmuz sayısı okurlarıyla buluştu!

Tarımda üst üste gelen doğal afetlerin etkisini Kapak Konusun sayfalarına taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına yepyeni bir de armağanı var.