tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.7.2012 15:00:42

Tarımsal Robotlar Hollanda’da Yarıştı

Hollanda’nın Venlo kentinde düzenlenen FieldRobot 2012 adlı tarımsal robot projesi yarışması sonuçlandı. 280-30 Haziran tarihlerinde gerçekleşen etkinlikte, John Deere’in sponsorluğunda Türkiye’yi temsil eden Traktarus ekibinin projesi serbest stilde 3. oldu.

Dünyada açık alanda gerçekleştirilen tek tarımsal robot yarışması olan FieldRobot’a Türkiye’den katılan ekip, Namık Kemal Üniversitesi’nden Doç. Dr. İlker Çelen, Yrd. Doç. Dr. Erdal Kılıç ve Arş. Gör. Eray Önler’den oluştu. Farklı zorluklardaki parkurlarda gerçekleşen yarışma robotların aldıkları yol, sergiledikleri yetenekler ve maliyetleri göz önüne alındı. Basın açıklamasında, yakın bir zamanda tarımın birçok alanında tarımsal robotların kullanılmaya başlanacağını söyleyen John Deere, yarışmanın hassas tarımın gelecek vizyonun gösterdiğini belirtiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.