tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.7.2012 09:36:49

Değirmeni bu kez damlama su döndürecek

Su sorunu ile mücadele eden Şanlıurfalı üreticiler kuraklığa karşı tarım yapmayı sürdürüyor. Bölgenin sulama sorununa çözüm olması beklenen Suruç Sulama Projesi tamamlandığında üreticilerin “taşıma su ile değirmen döndürmeye veda etmesi bekleniyor.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Topalak köyünde Doğan kardeşler verim alamadıkları kıraç tarlalarını badem bahçesine çevirmek için 5 yıl önce çalışmalara başlayarak, 60 bin adet badem fidanı ekmiş. Badem fidanlarını sulamak için yeraltında sondaj kuyularıyla su arayan Doğan kardeşler 14 sondaj kuyusundan ancak birinde su bulabilmiş. Buldukları bir inçlik suyla badem fidanlarını sulamaya çalışan kardeşlerin tek umudu GAP eylem planı kapsamında 2012 yılının sonunda bitirilmesi planlanan Suruç Ovası Sulama Projesi’nin hedeflenen zamanda bitmesi.

“Suruç Sulama Projesi’yle Atatürk Baraj gölünden saniyede 90 metreküp su, 60 metre pompalanarak Suruç ilçe merkezi ve çevre köylerine ait toplam 940 bin dekar tarım arazisini yağmurlama, damlama ve Kaliforniya tipi düşük basınçlı sulama sistemi ile sulayacak” diyen ziraat mühendisi Avni Ülgen, "Projenin yüzde 60'ı iki yılda tamamlanabildi. 17,5 kilometre uzunluğundaki tünelin şimdiye kadar 10 kilometresi bitmiş. Projenin bitmesi 2014 olarak öngörülüyor " diyor. Su kaynakları bakımından kıt bir ülke olan Türkiye’de var olan su rezervinin büyük bir bölümü tarımsal sulamada kullanılıyor. Verimsiz sulama yöntemleri ile yapılan her sulama bu kaynakların giderek yok olmasına yol açıyor. Şanlıurfalı badem üreticileri gibi taşıma su ile yapılan üretimi daha verimli hale getirmek aynı zamanda da su varlığını korumak için sulama projelerinin tüm bölgelerde desteklenmesi şart görünüyor.

 

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.