tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.7.2012 10:57:36

Tarım Bakanlığı Yeni Yapılanmasını Aktardı

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, son dönemde girdiği yeniden yapılanma sürecini düzenlediği konferans ile kamuoyuyla paylaştı. 17 Temmuz günü İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde bulunan Wow Otel Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta Türkiye tarımının son 10 yılı değerlendirilirken Bakanlığın yeni yapısının ana hatları ve gelecek hedefleri tartışıldı.

“Yeniden Yapılanma ve Dönüşüm” başlığıyla düzenlenen etkinlik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in sunumuyla gerçekleşti. Eker, geçtiğimiz 10 yıllık süreçte Tarım Kanunu’nu da içeren 14 temel kanunun çıkarıldığını vurgularken Eker, 63 milyar dolara ulaşan Tarımsal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ile Türkiye’nin 2008 yılından bu yana Avrupa’da 1., dünyada ise 7. sırada bulunduğuna dikkati çekti. Eker, özellikle tarım arazilerinin toplulaştırması yoluyla elde edilecek büyümenin Türkiye’yi dünya sıralamasında 5.’liğe taşıyabileceğini belirtti. Eker, Tarımsal GSYİH’in 150, tarımsal ihracatın ise 40 milyar doları aşmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yeni yapılanmasında Bakanlığın “Tarladan sofraya tüm süreçleri izleyen ve denetleyen, yalnızca üreticiyi değil tüketiciyi de kucaklayan bir anlayış” benimsediğini dile getiren Eker, “Üreticilere yüksek yaşam standardı, tüketicilere güvenilir gıda güvenliği sağlayan bir tarım sektörü için etkin bir Bakanlık” oluşturmanın hedef alındığını söyledi.

Konferansta Bakanlığın merkez teşkilat yapılanması, personel politikası, oluşturulan kurumsal kimlik ve yeni çalışma binası hakkında da bilgiler verildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.