tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.7.2012 10:14:12

Vişne üreticisinin mayhoş bekleyişi

Vişne üretimi ile başı çeken Kütahyalı vişne üreticilerinin yüzünden şu günlerde mutsuzluk okunuyor. Taze tüketiminden ziyade meyve suyu fabrikalarının rağbet gösterdiği vişnenin yeni sezon fiyatının belirlenmemiş olması üretici de kaygıya neden oluyor.

Kütahya’nın Pazarlar ilçesindeki vişne üreticileri sezona hazırlanırken vişne alımı yapacak olan meyve suyu firmaları fiyat açıklamaktan çekindikleri için vişne alımlarına başlayamadı.

Geçtiğimiz yıl 2,5 liraya alımı yapılan vişnenin bu sezon da en azından aynı fiyata alıcı bulmasını uman üreticiler sezonun açılmasını bekliyor. İlçede vişne hasadına hazır olunmasına rağmen şuana kadar hiçbir firmanın vişne alımına başlamadığı bildiriliyor. Üreticiler umutla ilçede bulunan Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği’nin Entegre Soğuk Hava Tesisleri’nin vereceği fiyatı bekliyor.

Firmaların üreticilerin gözünde hedef tahtası olmamak için fiyat açıklamadığını ifade eden üreticiler Entegre Soğuk Hava Tesisleri’nin vereceği fiyata bel bağlamış durumda. Özel sektörün fiyat politikası karşısında üreticiyi desteklemesi beklenen TKK Kütahya Bölge Birlinin Entegre Soğuk Hava Tesisleri’nin açıklayacağı fiyatlar bu sezon vişne üreticisinin de kaderini belirleyecek gibi görünüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.