tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.7.2012 09:57:05

Sizin hala bir ziraat fakülteniz yok mu?

Niğde Üniversitesi’ne Doğuş Holding tarafından yaptırılacak olan Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nin inşaatına başlandı. Tarım sektöründeki istihdam sorunu düşünüldüğünde yeni açılan fakültenin gençleri ne oranda heyecanlandıracağı merak konusu.

Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, üniversite bünyesinde yeni kurulan Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi'nin inşaatına başlandığını belirtti. Fakültenin Eğitime başlamasının ardından Niğde'nin, tarımsal üretimde 10 yıl içerisinde uluslararası rekabet gücüne sahip bir il olacağını ifade eden Prof. Dr. Görür, fakültenin yakın gelecekte gerek Niğde'nin gerekse bölgenin tarımsal üretimine ve ekonomik gelişimine ciddi katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.

Fakültede açılacak dört bölüm ise şöyle; biyosistem mühendisliği, bitkisel üretim ve teknolojileri, hayvansal üretim ve teknolojileri, tarımsal genetik mühendisliği. Ayrıca fakültede hasat sonrası süreç yönetimi ve teknolojileri, bitki ıslahı ve genetik mühendisliği gibi alt programlarda eğitim verilmesi planlanıyor. Prof. Dr. Görür, “Ülkemizdeki mevcut ziraat fakültelerinde birbirine benzer şekilde yürütülen eğitim anlayışıyla her yıl 4000'e yakın ziraat mühendisi mezun ediliyor ve bunların tamamı sektörde iş talep ediyor. Bu durum dikkate alınarak, Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi'nin eğitim anlayışı ve programı farklı bir şekilde oluşturuldu” diyor.

Türkiye’de 25 dolayında ziraat fakültesi bulunuyor. Rakamsal olarak şimdilik bu sayıyı net söylemek doğru olmaz çünkü her geçen yıl bu fakültelere bir yenisi ekleniyor. Türkiye tarımsal üretimi ve ihracat oranları ile başarılara imza atsa da ziraat mühendislerini istihdam sorunu tarım sektörünün kanayan yarası olmayı sürdürüyor. Niğde’de yeni açılacak olan Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi tarımsal alanda akademik uzmanlaşmaya sahip olmak isteyen gençler için bir merkez olmaya aday ancak aynı gençlerin kariyer ve gelecek hedefleri içinse fakülteli olmak artık tek başına yeterli bir araç olmaktan çok uzak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

Canavar otuyla nasıl mücadele etmeli?

tarlasera.com başta ayçiçeği olmak üzere birçok tarım ürününün belalısı olan orobanşa karşı önlem ve aktif mücadele yöntemlerini paylaşıyor.

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Ziraat mühendislerinin işine karışılmasın!

Orman mühendislerin zirai bayilik yetkisi alabilmesi kararına tepki gösteren ziraat mühendisleri “Herkes kendi işini yapmalı” yorumunu yapıyor.

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

Artık hamburger ve pizzalar onsuz olmuyor

İzmir-Torbalı’da üretilen kurutulmuş domatesler, pizzalardan hamburgere kadar dünyanın en popüler yiyeceklerine konuk olarak bir ihracat başarısı sergiliyor.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.