tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.6.2012 11:03:34

'Sera şehir' biyolojik mücadeleyi benimsiyor

İtalya'da yayınlanan GreenMed Journal, Akdeniz ülkelerindeki tarımsal üretimin nabzını tutma iddiasını taşıyor. Dergi, özellikle Türkiye'de genellikle ortaçağlardaki ihtişamı ile hatırlanan "nostaljik" bir coğrafya olan Endülüs'ün aslında tarım alanında 21. yüzyılın yüzünü taşıdığı ispatlıyor. Habere göre İspanya’nın Endülüs eyaletinde zararlılara karşı biyolojik mücadele yöntemleri ağırlık kazanırken sonuçlar rekolteye de yansıyor.

Endülüs'teki Almerîa şehrinde bu yıl biyolojik mücadelenin temel alındığı alanlar 20 bin hektara yükseldi. Toplam kapalı üretim alanının yüzde 80’ini oluşturan bu tesislerde geçtiğimiz yıla oranla domates veriminin yüzde 20 artış gösterdiği gözlemlendi.

Şehir, uçsuz bucaksız seralarıyla İber Yarımadası'nın adeta tarımsal merkezi konumunda. Almerîa'nın bu tip yeni yetiştiricilik yöntemlerini benimsemede ve çevreye duyarlılıkta İspanya’da öncü rol üstlenmiş olması bu zenginliği tamamlıyor. Bu durum tüketiciler cephesinden de bölgesel üretime olan güven ve taleplerin giderek artmasına neden oluyor.

2007 yılında Almerîa’nın seralarında başlayan bu “yeşil devrim”in kıvılcımı, biber üretiminde doğal düşmanlara karşı biyolojik mücadele yöntemlerinin denenmesiyle atıldı. Bölgenin ana ürünü olan domateste ise dönüşüm daha yavaş gerçekleşti. 2011 yılında Tuta Absoluta istilasının bölgeye varmasıyla domates seralarının da çoğu yeni eğilime ayak uydurdu.

Endülüs Hükümeti, bugün itibariyle 3 bin 154 hektarlık domates ekim alanının biyolojik kontrol programına geçmiş olduğunu açıklıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

İHA’lar da bitki koruma mesaisine başlıyor

Zirai mücadelede kullanılan araçlara ilişkin yeni yönetmelik taslağı, insansız hava araçları ve drone’ların bitki koruma uygulamalarında kullanımını düzenliyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.