tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

26.6.2012 10:50:14

Bildiğiniz Buğdaylardan Değil!

Kültüre alınışı bundan 8 bin yıl öncesine tarihlense de, Güney Asya’dan dünyaya yayıldığı düşünülen olan karabuğday ilk kez Türkiye’de üretiliyor.

Konya’da bulunan Mevlana Kalkınma Ajansı’nın 2006 yılında geliştirmeye başladığı proje ile Türkiye’nin tahıl ailesi yeni bir üye katılmasıyla sonuçlandı. Konya’da çeşitli kuruluşların tohum ıslahçılarının girişimleriyle gerçekleştirilen üretimin eğitim ve yönlendirme yoluyla üreticilere doğru genişlemesi hedefleniyor.

Üretimde Rusya’nın, tohum miktarında Çin’in, verimde ise Fransa’nın başı çektiği karabuğday, Japon, İtalyan ve Breton mutfaklarında da kimi yemeklerin ana maddesi olarak tercih ediliyor.

Karabuğdayın oluşturduğu alternatif ise en çok “çölyak” olarak bilinen “gluten alerjisi” hastaları için önem taşıyor. Buğday, arpa gibi temel tahıl ürünlerde bulunan gluten maddesine duyarlığı olduğu için bu tip besinleri tüketemeyenler için karabuğday “özgür bir alan” olma özelliğine sahip. Proje Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet Güneş, fındığa benzer tohum yapısıyla dikkat çeken bitki hakkında, “Karabuğdayın yeşil kısmında ‘rutin’ denilen tıbbi, aromatik bir madde bulunmakta. Bu rutin maddesi şu anda kanser tedavisinde kullanılan önemli bir madde” bilgisini de ekliyor. Karabuğdayın bu yıl içinde satışa çıkması bekleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

tarlasera 10 yaşında!

tarlasera 10 yaşında!

Yolculuğuna bundan tam 10 yıl önce başlayan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, yeni bir on yıla ilk günkü heyecanıyla, ama çok daha güçlü ve büyüyen hedefleriyle giriyor.

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Kazancın yeni adı turfanda bodur elma

Mersin-Erdemli’de sebzecilikten turfanda bodur elma yetiştiriciliğine yönelen üreticiler hem erkenci hem de kaliteli ürün elde etmenin avantajını yaşıyor.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor!

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.