tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.6.2012 09:40:45

Üreticinin belini büken iklim mi maliyetler mi?

Kış ve ilkbahar mevsiminde yaşanan olumsuz hava koşullarının etkisi hasadı tamamlanan ürünlerde görülmeye başladı. Denizli Ziraat Odası’nın yaptığı açıklamaya göre yörede buğday rekoltesi yüzde 25 oranında düştü. Üreticinin tek sorunu ise rekolte kaybı değil.

Zi­ra­at Mü­hen­dis­le­ri Odası De­niz­li Şube Baş­ka­nı Kadir Çe­tin­kol, De­niz­li’de arpa ve buğ­day ha­sa­dı­nın ova ke­si­min­de ta­mam­lan­dı­ğı­nı be­lir­te­rek, kış ve ilk­bahar mev­si­min­de­ki olum­suz hava ve iklim ko­şul­la­rı ne­de­niy­le, 2012 yı­lın­da buğ­day re­kol­te­sinin yak­la­şık yüzde 20-25 ora­nın­da düşük ger­çek­leş­tiğini bildirdi. Bir başka ifadeyle geçen yıl or­ta­la­ma verim de­kar­da 750 ila 800 kiloyken, bu yıl or­ta­la­ma verim dekarda 600 ki­log­ram ci­va­rın­da kaldı.

Ürün ile girdi fiyatları arasında her geçen yıl açılan farka dikkat çeken Çetinkol, en önem­li gir­di­ler­den to­hum­, güb­re­, ma­zot­ ve zirai ilaç­ta fiyat ar­tış­la­rı­nın yüzde 30-40 ci­va­rın­da ol­duğunu ekmeklik buğdaya ise bu yıl Bakanlıkça yüzde 10 zam yapıldığını hatırlatarak, “Geçen yıl 60.5 kuruş olan sert ek­mek­lik buğ­day fi­ya­tı bu sene Tarım, Gıda ve Hay­van­cı­lık Ba­ka­nı ta­ra­fın­dan 66.5 kuruş ola­rak açık­lan­mış­tır. Yani yüzde 10 zam almıştır. Girdi fi­yat­la­rına zam yüzde 50’iken, ürüne yapılan zam yüzde 10 olmuştur. Ser­best pi­ya­sa­da geçen yıl bu fi­yat­lar 60 kuruş olan böl­ge­miz buğ­da­yı, bu­gün­ler­de ser­best pi­ya­sa­da 50-53 kuruş ara­sın­da işlem gör­mek­te­dir. Bu durum üretici­ için gene hüs­ran gene yıkım de­mek­tir” dedi.

Bir kilogram buğdayın maliyetinin 60-65 kuruş olduğunu söyleyen Kadir Çetinkol  ekledi; “Üreticinin para kazanabilmesi için buğday fiyatının kilo başına en az 80 kuruş, 5 kuruş destekleme yapıldığını düşünürsek bir kilo buğday taban fiyatı ise 75 kuruş olmalıdır. Bakanlık fiyatları yeniden gözden geçirmeli, bölgemizde ekilen ekmeklik buğday fiyatlarının 75 kuruş olarak revize etmelidir. Yoksa Üreticimiz daha da yoksullaşacak, üretim yapamaz hale gelecek, çaresizliğe mahkum olacaktır. Stratejik bir ürün olan buğday, muhakkak devlet tarafından desteklenmelidir” diye konuştu. Bu sezon olumsuz hava koşulları nedeni ile zorlanan ve rekolte kaybı veren üretici bir darbede tarımda kullanılan girdi maliyetlerinin yüksekliğinden alıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.