tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.6.2012 10:40:55

Tarımın 'Metropolis'i Toslak köyü

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Toslak köyünde açılan “Tarım Bilgi Bankası Kütüphanesi” hem Türkiye’nin ilk tarım kütüphanesi olarak anılırken, hem de Türkiye’nin belki de en ‘yerel’ kütüphanesi olma özelliği taşıyor.

Haziran ayının başında Yeniköy Hacıkerimler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından düzenlenen “İyi Tarım Şenlikleri’nin 2.’sine de ev sahipliği yapan Toslak köyü, bölgenin tarımsal kültür merkezi olma yolunda ilerliyor. Köy, yaklaşık 2000 kişilik nüfusuyla sebze üretimine yoğunlaşmış durumda.

Geçtiğimiz günlerde faaliyete geçen Tarım Bilgi Bankası Kütüphanesi ise üreticilere seracılık, ilaçlama, gübreleme ve sulama konularına yoğunlaşmış olan tarımsal bir külliyat sunuyor. İnternet desteğinin de olduğu kütüphanede tarımsal danışmanlık hizmeti de veriliyor.

Toslak köyü gibi olumlu örneklerin birikerek, bilgi ve bilinç akışının tarımın toplamına etki etmesi ise önümüzdeki günlerin beklentisi olacak.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.