tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.6.2012 09:26:08

Hileli gıda organik gıda üreticilerine yaradı

Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ORGÜDER) Genel Başkanı Ayhan Sümerli, özellikle gıdada sahtekarlık tartışmalarının gündemde olduğu dönemlerde organik ürün satışlarında artış görüldüğünü bildirdi.

Tüketici bilincinin artmasıyla organik tarım ürünlerine olan talebin arttığına işaret eden Sümerli, "İnternet kullanımının artması, GDO konusundaki endişeler, kanser vakalarındaki artış ve bunun kamuoyunda, basın yayın organlarında dile getirilmesi tüketicinin bilinçlenmesini sağlıyor ve organiğe talep artıyor" dedi. Özellikle son dönemde gıdadaki taklit ve tağşiş olaylarının ve Bakanlıkça bunların afişe edilmesinin ardından tüketicinin daha fazla sertifikalandırılmış ürünlere yönelmesine neden olduğunu belirten Sümerli, gıdada sahtekarlık tartışmalarının gündemde olduğu, medyada yer aldığı dönemlerde organik ürün satışlarında büyük artış görüldüğünü vurguladı.

Üreticinin de organik tarıma yöneldiğine işaret eden Sümerli, haftada en az birkaç konvansiyonel tarım yapan üreticinin kendilerine müracaat ederek organik tarım hakkında bilgi aldığını, birçoğunun da sertifika için başvurduğunu kaydetti.

Tarım ve gıda ürünlerindeki kalıntı, taklit ve tağşiş gibi sağlığı tehdit eden veya ürün kalitesini bozan etkenler tüketicilerin güvenilir gıdaya erişme taleplerini perçinliyor. Sümerli’nin verdiği bilgiler tüketicilerin güvenilir gıda deyinde akıllarına ilk gelen şeyin organik ürünler olduğunu gösteriyor. Ancak üzerinde organik yazan her ürüne de tüketicinin kendini teslim etmemesi gerekiyor. Organik ürünlerin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği sertifikasyon kuruluşları tarafından kontrol edilip sertifikalandırılması ve ürün paketlerinin üzerinde yetkili sertifikasyon şirketinin logosunun bulunması gerekiyor. Bununla birlikte her organik tarım ürününe sağlık için hiçbir riski yoktur demek de doğru bir yaklaşım olarak görülmüyor. Bu noktada tüketicilerin konvensiyonel tarım yöntemi ile üretilen tarım ürünlerine ve gıda sanayinin pazara sunduğu ürünlere gösterdiği tüketim bilincini organik ürün seçerken de devreye sokması gerekiyor.     

 

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.