tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.6.2012 10:15:54

İstanbul tarım mı yoksa sanayi kenti mi?

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde 7 milyar 790 milyon dolarlık tarım ihracatının 2 milyar 106,2 milyon dolarının İstanbul'dan yapıldığını bildirdi.

Bayraktar'ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, ihracatçı firmaların kanuni merkezleri bazında, ihracatta İstanbul'u 952,3 milyon dolarla İzmir, 874,3 milyon dolarla Gaziantep, 444,5 milyon dolarla Trabzon, 363,2 milyon dolarla Mersin, 317,8 milyon dolarla Hatay, 250 milyon dolarla Antalya, 229 milyon dolarla Adana, 203,7 milyon dolarla Bursa, 198,7 milyon dolarla Ankara ve 186,6 milyon dolarla Manisa izledi.

İstanbul'un toplam tarım ihracatı içindeki payının yüzde 27,04'ü bulduğunu, bu ili yüzde 12,22 payla İzmir, yüzde 11,22 payla Gaziantep'in takip ettiğini belirten Bayraktar, tarım ihracatında Trabzon'un yüzde 5,71, Mersin'in yüzde 4,66, Hatay'ın yüzde 4,08, Antalya'nın yüzde 3,21, Adana'nın yüzde 2,94, Bursa'nın yüzde 2,61, Ankara'nın yüzde 2,55, Manisa'nın yüzde 2,4 pay aldığını vurguladı.

Bayraktar,  ''İlk 5 aylık verilerle sadece İstanbul 2 milyar doların üzerinde ihracat yapıyor. İhracatta 1 milyar doları geçen başka ilimiz yok. 100 milyon doların üzerinde tarım ihracatı yapan il sayımız sadece 15, 10 milyon doların üzerinde tarım ihracatı yapan il sayımız ise 41” dedi.

Sanayi kenti olarak bilinen İstanbul’un tarımsal ihracat ile birinciliği yakalaması hayli dikkat çekici. Türkiye’de pek çok tarım ürünün üretiminde başı çeken Antalya ve İzmir gibi illerin söz konusu ihracat olunca sıralamanın gerisine düşmüş olması, İstanbul’un her iş kolunda olduğu gibi tarımda da ihracatçı firmaların merkezi olduğuna işaret ediyor. Tarımsal üretim farklı illerde yapılıyor ancak iş ihracata gelince lojistik avantajla yine merkez değişmiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.