tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.5.2012 09:27:36

TAGEM’den yeni buğday çeşidi

TAGEM'e bağlı GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi, katkı maddesi kullanmaksızın makarnaya doğal sarı rengini verecek buğday çeşidi geliştirdi. “Güney Yıldızı” adı verilen buğdayın ekimine de başlandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın açıklamasına göre, buğday çeşidi geliştirmek için 12 yıldır çalışmaların yapıldığı merkez, şimdiye kadar 13 makarnalık buğday çeşidini tescil ettirdi. Bunlar arasından en dikkat çekici olanı ise “Güney Yıldızı” olarak gösteriliyor.

Katkılı ve zenginleştirilmiş makarnaların üretim aşamasında vitamin ve sebze tozu gibi maddeler kullanılarak makarnanın parlak, sarı ve camsı özellik alması sağlanıyordu. “Güney Yıldızı” içerdiği renk pigmentleri sayesinde, katkı maddesi kullanılmadan üretim yapma imkanı sunuyor. Yeni çeşit makarna, buğday, irmik ve kuskus yapımında kullanılacak. Yaklaşık yüz santimetre uzunluğunda olan buğday, hektar başına 6 bin 550 kilogram verime sahip.

Protein oranı 14,4-20,8 ile bin dane ağırlığı 42,1 gram olan Güney Yıldızı, hastalıklar ile kuraklık ve sulu şartlara dayanıklılık konusunda farklılık gösteren bu çeşit için özel sektörden talep gelmeye başladı. Bu yıl içinde özel sektöre satışa çıkacak “Güney Yıldızı” için hedefin, dünya pazarına açılmak olduğu bildirildi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.