tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.5.2012 09:57:46

‘Üçlü Yıkama’ İle Çevreye Destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geliştirdiği yeni proje ile zirai atıkların geri dönüşümünü veya yok edilmesini sağlamayı hedefliyor. Proje, zirai mücadelede kullanılan ilaçların ambalajlarını ve atıklarını uluslararası geçerliliği olan 'üçlü yıkama yöntemi' ile tehlikesiz hale getirecek.

Bakanlığın; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kumluca Belediyesi, Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği ve Tarım İlaçları Sanayi İthalatçıları ve İhracatçıları Temsilcileri Derneği ile ortak yürüttüğü proje, Mayıs ayının son haftası Antalya’nın Kumluca ilçesinde başlayacak ve 16 ay sürecek. Sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla izleme ve kontrol faaliyetleri düzenlenecek olan bu pilot uygulamada; çiftçilere üçlü yıkama konusunda eğitim verilerek, oluşturulacak atık toplama noktalarında toplanan atıklar uygun şekilde geri dönüştürülecek ya da yok edilecek.

Pilot uygulama sonunda elde edilen verilere göre hazırlanacak çevre ve bitki sağlığı mevzuatının daha sonra ülke genelinde yaygınlaştırılması planlanıyor. Zirai mücadelede kullanılan bitki koruma ürünlerinin ambalaj ve atıklarının toprak altına gömülmesi, açıkta yakılması, rastgele çevreye atılması ve başka amaçlarla kullanılması gibi sağlık koşullarına aykırı yöntemlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Meyve sineklerinin büyük sırrı güneşmiş!

Türkiye’de de meyve bahçelerinin korkulu rüyası olan meyve sineklerinin tarım alanların yayılırken güneşi yön bulma işareti olarak kullandıkları keşfedildi.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.