tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.5.2012 18:19:48

Kadınlara İş Var, Para Yok

Türkiye'de kadınlar en fazla ''nitelikli tarım ve hayvancılık'' alanında istihdam ediliyor. 2011 itibarıyla istihdamda yer alan yaklaşık 7 milyon kadının 2 milyon 158 bini nitelikli tarım, hayvancılık, avcılık, ormancılık ve su ürünleri alanında çalışıyor. Ancak ne yazık ki kadınların çoğu ücretsiz ev işçisi modelinde.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2011 yılı itibarıyla istihdamda yer alan yaklaşık 7 milyon kadının 2 milyon 158 bini nitelikli tarım, hayvancılık, avcılık, ormancılık ve su ürünleri alanında çalışıyor. Kadınların istihdamda erkeklere en çok yaklaştığı diğer alanlar ise ''büro ve müşteri hizmetleri'' ile ''nitelik gerektirmeyen'' işler. İstihdam edilen erkeklerin 1 milyon 770 bini ''kanun yapıcı, üst düzey yönetici ve müdür'' statüsünde çalışırken bu sayı kadınlarda sadece 204 bin kişi. Başka bir ifadeyle üst düzey görevlerde istihdam edilen erkek sayısı kadın sayısının yaklaşık 9 katı.

Yine TÜİK verilerine göre, ülkede müsteşar, müsteşar yardımcısı, bağlı kurum başkanı, başkan yardımcısı, genel müdür, genel müdür yardımcısı, kurul başkanı, kurul üyesi, kurum bünyesinde başkan ve daire başkanı unvanıyla çalışan kadın sayısı da 409 kişi. Söz konusu görevlerde bulunan erkek sayısı ise 2 bin 604. Yani üst düzey memuriyetlerin yüzde 86,4'ünde erkekler yüzde 13,6'sında ise kadınlar görev yapıyor.

Özetle; kadının adı tarımda geçiyor, ama ne yazık ki verdiği emeklerin karşılığını alamıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Nisan sayısı okurlarıyla buluştu!

Girdi maliyetleri ile destekler arasındaki kritik denklemi masaya yatıran tarlasera bu ay da okurlarına dopdolu bir içerik sunuyor.