tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2012 09:39:57

Biyoteknoloji tohumu fethediyor

Araştırmalarını ABD’deki Teksas Üniversitesi’nde yürüten bilim adamları, bitkilere anacı yoluyla kalıtımsal bir şekilde aktarılan RNA moleküllerinin tohum boyutunu belirlediğini keşfettiler.

İnsanlarda beslenme yoluyla alınan kalorinin yüzde 70-80'ini, proteinlerin ise yüzde 60-70’ini bitki tohumları sağlıyor. Teksas Üniversitesi Bitki Genetiği Profesörü Jeff Chen, tohum üretiminin tarım ve bitki evrimi için çok önemli olduğu söylüyor.

Araştırmacılar, tohum gelişiminin kontrol edilebileceğinin ilk kanıtını siRNA adı verilen “düşük müdahaleci RNA” ile ortaya koydular. Çalışmalar şu anda, siRNA’nın endosperm ve embriyoda ne ölçüde etkili olduğu üzerine yoğunlaşmış durumda.

Yeni buluşların, bilim adamlarına tohum üretimini geliştirecek ve bitki verimliliğini artıracak biyoteknolojik araçlar sağlayabileceği belirtiliyor. Öte yandan, “Ama büyük olan her zaman daha iyi değildir” diyen Chen, siRNA’nın kontrol edilemediği tohumların aşırı büyümeden dolayı çökebileceğini sözlerine ekliyor.

Kaynak: seedquest.com


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.