tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2012 09:39:57

Biyoteknoloji tohumu fethediyor

Araştırmalarını ABD’deki Teksas Üniversitesi’nde yürüten bilim adamları, bitkilere anacı yoluyla kalıtımsal bir şekilde aktarılan RNA moleküllerinin tohum boyutunu belirlediğini keşfettiler.

İnsanlarda beslenme yoluyla alınan kalorinin yüzde 70-80'ini, proteinlerin ise yüzde 60-70’ini bitki tohumları sağlıyor. Teksas Üniversitesi Bitki Genetiği Profesörü Jeff Chen, tohum üretiminin tarım ve bitki evrimi için çok önemli olduğu söylüyor.

Araştırmacılar, tohum gelişiminin kontrol edilebileceğinin ilk kanıtını siRNA adı verilen “düşük müdahaleci RNA” ile ortaya koydular. Çalışmalar şu anda, siRNA’nın endosperm ve embriyoda ne ölçüde etkili olduğu üzerine yoğunlaşmış durumda.

Yeni buluşların, bilim adamlarına tohum üretimini geliştirecek ve bitki verimliliğini artıracak biyoteknolojik araçlar sağlayabileceği belirtiliyor. Öte yandan, “Ama büyük olan her zaman daha iyi değildir” diyen Chen, siRNA’nın kontrol edilemediği tohumların aşırı büyümeden dolayı çökebileceğini sözlerine ekliyor.

Kaynak: seedquest.com


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.