tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

15.03.2024

125 milyon yıllık genetik gizem ortaya çıkıyor

125 milyon yıllık genetik gizem ortaya çıkıyor

Bitki biyologları, son 125 milyon yılda domateslerin ve Arabidopsis thaliana bitkilerinin olağanüstü bir genetik dönüşüm yaşadığını ortaya çıkararak, evrimsel bir gizemi aydınlatıyor. 

Bitkilerin de tıpkı insanlar gibi genetik evrime sahip olduğu ve bu konuda da oldukça titiz davrandıkları biliniyor. Cold Spring Harbor Laboratuvarı'ndan (CSHL) araştırmacılar, farklı bitkilerdeki aynı DNA mutasyonlarının neden tutarlı bir şekilde istenen ürün özelliklerini üretmediğini anlamaya odaklanıyor. Ekip, 125 milyon yılı aşkın bir süreye yayılan ve bitki genetiğinin karmaşıklığına ışık tutan bir keşifte bulunarak bilim dünyasını heyecanlandırıyor. Domates ve fare kulağı teresi olarak da bilinen Arabidopsis thaliana bitkilerinin örneklerini kullanan araştırmacılar, bunun kilit noktasının aynı gen tarafından kullanılan farklı düzenleyici sistemlerde yattığına dikkat çekiyor.

Araştırmanın kalbi CLV3 geni

Bilim insanlarının, hem domates hem de Arabidopsis thaliana bitkilerinin 70'ten fazla mutant oluşturmak için yeni genom düzenleme teknikleri kullandıkları kayıtlara geçiyor.  Her mutasyon CLV3 genini çevreleyen düzenleyici DNA'yı hedef alıyor. Bu, araştırmacıların bitki büyümesi ve gelişimi üzerindeki etkileri gözlemlemelerine olanak sağlayan bir bilgiye dönüşmüş durumda. Şaşırtıcı bir şekilde çalışma, iki bitki türünün aynı geni kontrol etmek için çok farklı düzenleyici sistemler kullandığını açığa çıkarıyor. Bu farkın, 125 milyon yıllık devasa bir evrim boyunca meydana gelen genetik yenilenme ve iyileşmeyle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Evrimsel yollardaki farklılıklar bilime yardım ediyor

Çalışma, domateslerde CLV3 geninin başlangıcına yakın mutasyonların meyve büyüklüğünü önemli ölçüde etkilediğini ortaya çıkarıyor. Bunun aksine, Arabidopsis genin her iki kısmında da bozulmaya ihtiyaç duyuyor ve evrimsel yollardaki farklılığın açık bir işareti olduğu bildiriliyor. Bu durum ise soylarının tükenmesi nedeniyle ortak ataya kadar izlenememesiyle açıklanıyor. Araştırmacılar orijinal durumu belirlemenin ve milyonlarca yılda meydana gelen ince değişiklikleri anlamanın zorluğunu kabul ediyor.  Fakat bu araştırmanın sonuçlarının, bitki türleri arasındaki genetik düzenlemedeki tekdüzeliği anlamakla birlikte bitki genom mühendisliğine yaklaşımı ve bunu daha iyi tahmin edebilecek şekilde değiştirebileceği öngörülüyor. 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.