tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.05.2023

İklim krizi tarımsal üretimi yavaşlatıyor

İklim krizi tarımsal üretimi yavaşlatıyor

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli 2023 İklim Değişikliği Sentez Raporu’na göre, küresel ısınmanın etkisiyle Dünya sıcaklığının 1,1 santigrat derece yükseldiği bildirildi. Yaşanan olumsuz değişiklikler sonucunda tarımsal büyümenin yavaşladığı gözlemleniyor.

İklim değişikliğinin etkileri, hızla artış göster­iyor. Hükümetlerara­sı İklim Değişikliği Paneli (IPCC) 2023 İklim Değişikliği Sentez Raporu’na göre küresel yüzey sıcaklığında, 1970 yılından bu yana daha hızlı artış yaşandığı belirtiliyor. 2010-2019 ara­sında hayat tarzıyla birlikte hızla artan tüketim çılgınlığı ile sera gazı emisyon­larının artması gibi insan kaynaklı sebeplerle sıcaklı­ğın artma seviyesinin ise 1850-1900'den 2010-2019'a kadar 0,8'den 1,3 santigrat dereceye yükseldiği kayıtlara geçiyor. İklim değişikliğinin etkileri arasında ağaçlarda, kuşlarda, yarasalarda ve balıklarda toplu ölümlere yol açan, giderek daha sık görülen sıcak hava dalgaları ve kuraklıklar yer alıyor.

iklim-degisikligi.jpg

Kıyı ve sulak alanların yarısı yok oluyor

IPCC Raporu’nda son 50 yıl­ içinde küresel olarak tarımsal üretimde bü­yümenin yavaşladığı görülüyor. İnsan sağlığının yanında, geçim ve temel altyapıların olumsuz et­kilendiği iklimsel değişiklik, şehirdeki sıcaklığın yükselmesine, hava kirliliğinin artması­na, altyapıların ise kısıtlı çalışmasına yol açıyor. Deniz seviyesinin yükselişi, sıcaklığın hızla artışı ve beklenmeyen iklim olayları nedeniyle geçtiğimiz 100 yıl içinde kıyı ve sulak alanların yüzde 50’sine yakını­nın yok olduğu ifade ediliyor. Gıda güvenliğini önemli boyutta etkileyen de­ğişim, buna bağlı olarak su güvenliğini de olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bilim insanları, fosil yakıtların hızla terk edilmesinin iklim krizinin etkilerini azaltabileceğinin altını çiziyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.