tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.09.2022

ÇKS Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı

Türkiye'de üreticilerin tarımsal desteklerden yararlanması için gerekli olan ve üreticilerin kayıt altına alındığı tarımsal veri tabanı Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği’nde (ÇKS) değişiklikler yapıldı.

Resmi Gazete’de yayınlanan değişikliklerde, üreticiler ÇKS’ye kayıt olabilmek ve ÇKS kayıtlarını güncellemek için istenen belgelerle il/ilçe müdürlüklerine başvurabilecek. Birden fazla ilçe sınırları dâhilinde tarımsal faaliyet sürdüren üreticiler ÇKS’ye kayıt olmak için başvurularını tarım arazisinin bulunduğu yerleşim birimlerinden herhangi birinin bulunduğu ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise il müdürlüğüne başvuruda bulunacak. Üreticiler, ÇKS başvurusuna ilişkin Bakanlıkça yetki verilen iş ve işlemlerini e-Devlet Kapısı üzerinden de yapabilecek.

cks-sistem-degisikligi-ic.jpg

Üreticiler 31 Aralık sonrasında ÇKS’ye kayıt yapamayacak

Üretim yılına ilişkin üretici başvuruları bir önceki yılın 1 Eylül tarihinde başlarken, üretim yılının 31 Aralık tarihinde sona erecek. Üreticilerin bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere ÇKS’ye yeni bir üretici ve arazi kaydı yapılamayacak. Ancak üreticiler, üretim yılının şubat ayı içerisinde ÇKS’ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesini yapabilecek. Bu tarihlerin resmi tatil ve hafta sonuna rastlaması durumunda başvuru süresi ilk mesai günü sonuna kadar devam edecek.

Kayıt süresince, başvuru sahipleri tarafından doldurulan üretici kayıt formları ve istenecek diğer bilgi-belgeler, il/ilçe müdürlüklerince teslim alınarak her üretici için fiziki ortamda, e-Devlet Kapısı üzerinden yapılan müracaatlarda ise söz konusu bilgi ve belgeler Bakanlık bilgi sistemlerinde muhafaza edilecek.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.