tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.06.2022

Ukrayna tahıl ihracatı için garanti istiyor

Ukrayna tahıl ihracatı için garanti istiyor

Ukrayna Tahıl Birliği (UGA) Başkanı Mykola Gorbachov, Londra’da gerçekleştirilen Uluslararası Tahıl Konseyi Konferansı’nda yaptığı açıklamada Rusya, Türkiye ile bir anlaşma imzalasa da hiçbir şirketin tahılını yüklemeyeceğini vurguladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve mevkidaşı Sergey Lavrov arasında savaşın Karadeniz'de yarattığı sorunların da konuşulduğu bir görüşme yapıldı. Çavuşoğlu yaptığı açıklamalarda, Ukrayna'dan ve Rusya'dan ithal edilecek tahıl ürünlerinin uluslararası piyasalara ulaştırılması konusunda Rusya'nın yaptırımları kaldırma talebini haklı gördüklerini ve gemilerin güvenli bir şekilde seyrine devam etmesi için “tahıl koridoru” planının makul ve uygulanabilir olduğunu ifade etti.

Tahıl ihracatı normal seyrinde ilerlemiyor

Ukrayna Tahıl Birliği (UGA) Başkanı Mykola Gorbachov, Londra’da gerçekleştirilen Uluslararası Tahıl Konseyi Konferansı’nda Türkiye ile Rusya arasında gerçekleştirilen görüşmelere değinerek, bu limanların böylesine zamanlar için değil, yerel ihtiyaçlar için inşa edildiğini, açılması için uluslararası desteğe ve garantilere ihtiyaçları olduğunu bildirdi. Ayrıca Gorbachov, Rusya’nın Karadeniz limanlarına erişimi kapatmasıyla Ukrayna’nın tahıl ihracatını, savaş sonrası AB üzerinden gerçekleştireceğini fakat Romanya Constanta gibi bölgelerdeki kuyruklar nedeniyle nakliyat hızının normalin altında seyrettiğini de belirtti. 

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.