tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.4.2012 10:59:16

Tarım ürünleri enflasyonu dengeledi ama…

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, üretici fiyatlarının (ÜFE) Mart ayında, Şubat ayına göre yüzde 0,36 artmasına karşın tarımda fiyatların yüzde 1,16 gerilediğini, yıllık artışın genel ÜFE'de yüzde 8,22 olmasına rağmen, tarımda yüzde 6,16'da kaldığını belirtti.

Ürün fiyatlarında mevsimsel fiyat oynamaları olsa da tarımın enflasyona olumlu yönde katkı yaptığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti: "ÜFE'de yıllık enflasyon yüzde 8,22 iken, tarımda yüzde 6,16, tarım, avcılık ve ormancılıkta yüzde 5,34, balıkçılıkta yüzde 44,63 oldu. Yani tarım, avcılık ve ormancılıktaki yüzde 5,34 oranını balıkçılık yüzde 44,63 artışla yüzde 6,16'ya çekti. Yıllık fiyat artışı sanayide yüzde 8,66, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 10,16, imalat sanayinde yüzde 8,97, elektrik, gaz ve suda yüzde 5,77 oldu. Alt sektörler itibarıyla tarım, avcılık ve ormancılık, balıkçılığın, madencilik ve taş ocakçılığının, imalat sanayinin ve elektrik, gaz ve suyun altında kaldı. En az artışın görüldüğü alt sektör oldu."

TÜFE kapsamında aylık olarak en yüksek artış gösteren maddeler ve değişim oranları incelendiğinde dolmalık biberin yüzde 14,84 ile birinci sırayı aldığını belirten Bayraktar, şöyle devam etti: "TÜFE'de tavuk eti yüzde 7,74'lük bir artışla ikinci, limon ise yüzde 6,85'lik artışla üçüncü sırayı aldı. Aylık olarak TÜFE'de en fazla düşüş ise yüzde 20,24 ile yeşil soğan, yüzde 17,09 ile havuç, yüzde 15,89 ile marul, yüzde 15,84 ile kabak, yüzde 15,04 ile ıspanak fiyatlarında görüldü.

ÜFE kapsamında ise aylık olarak en yüksek artış gösteren maddeler ve değişim oranları incelendiğinde LPG yüzde 12,11 ile birinci, şeker pancarı yüzde 10,84'lük bir artışla ikinci sırayı, kurşunsuz benzin yüzde 9,33'lük artışla üçüncü, tavuk eti yüzde 6,39'luk artışla dördüncü ve motorin yüzde 6,36'lık artışla beşinci sıraya yerleşti. Buna karşın havuç fiyatları yüzde 24,58, ıspanak fiyatları yüzde 9,77, taze soğan fiyatları yüzde 9,26 azaldı."

Bayraktar’ın söylediği üzere tarım Türkiye’nin enflasyonuna olumlu katkı yapıyor yapmasına ancak açıklanan veriler geçtiğimiz Şubat ayına göre Mart ayında tarım sektöründe üreticinin cebinin bir nebze delindiğine işaret ediyor. Zira ucuzlayan tarım ürünlerinin yanında üreticinin en büyük girdi maliyetlerinden biri olan motorinin fiyatının artması dikkat çekiyor. Üreticinin yüzü gülerken tarım üreticisini yükselen motorin fiyatları düşündürüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.