tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

6.4.2012 10:42:49

İyi Tarım'da daha iyisi mümkün mü?

Türkiye’de 2006 yılında uygulamaya başlanan “İyi Tarım Uygulamaları" üretici katında yaygınlaşmaya devam ediyor. Çevre ve insan sağlığına duyarlılık temelinde göz önüne alınan 200’ün üzerinde kriterden oluşan İTU'yu benimseyen üretici sayısının 5 bini geçtiği belirtiliyor.

Toplam 12 resmi kuruluş üretimde gübre ve ilaç kontrolü, izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik gibi ölçütler üzerinden denetlemelerde bulunuyor. Ayrıca, İTU’yu benimseyen üreticilerle sözleşme imzalayıp, perakende satışlarını bu çerçevede üretilmiş ürünlerle kısıtlayan bir süpermarket firması da iç denetimlerini İTU'ya göre yapıyor. Firma, yaptığı açıklamalarda sertifika bilgileri, bitki koruma ve besleme uygulamaları ile hasat verilerini kontrol ederek İTU çalışmasının devamlılığını gözlediklerini belirtiyor.

Rakamlar, Türkiye’de İTU’yu benimseyen üretici sayısının son 4 yılda neredeyse 8 katına çıktığını gösterse de, toprağı değere dönüştüren toplam nüfusun arasında bu rakamlar oldukça mütevazı kalıyor. İTU’nun yaygınlaşmasıyla paralel olarak, son günlerde ‘sahte gıda’ haberleriyle gıda güvenliği konusunda iyice hassaslaşan tüketicinin, tarımın satır aralarını okuyabilen bir bilinç düzeyine gelmesi de gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Fındık kutup ayıları ile aynı kaderi mi paylaşacak?

Araştırmacılar, küresel iklim değişikliğinin Türkiye’de fındık tarımını Batı Karadeniz’e ya da yüksek rakımlı bölgelere doğru kaymak zorunda bırakacağını söylüyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Susuz yaz bitti, susuz kış yaşanıyor

Düşük yağış oranları nedeniyle son 91 yılın en kurak dönemini yaşayan Trakya’da tarım arazilerindeki kayıplar ciddi boyuta ulaştı.

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

tarlasera Ocak sayısı çıktı!

Yeni yılın ilk sayısını okurlarıyla buluşturan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ayki Kapak Konusu sayfalarında tüm yönleriyle toprak analizini inceliyor.