tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.7.2020

Artık orman mühendisleri de zirai bayi olabilecek

Artık orman mühendisleri de zirai bayi olabilecek

Yeni yönetmelik değişikliğine göre orman mühendisleri de zirai bayi veya toptancı izin belgesi alarak bitki koruma ürünü satışı yapabilecek.

Tarımsal üretimin olmazsa olmazı bitki koruma ürünlerinin satışına yapılan yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de dün itibariyle yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, bayi veya toptancı izin belgesi olarak zirai ilaç satışı yapabilecek meslek grupları arasına orman mühendisleri de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kararıyla kabul edilen Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik Değişikliği Yapılmasına Dair Yönetmelik’e göre “orman mühendisi” ya da “orman endüstri mühendisi” unvanına sahip kişiler de zirai bayi olarak görev yapabilecek.

Kimler izin belgesi alabiliyor?

Karar, bu unvana sahip gerçek kişiler veya bu unvanlardan birine sahip bir kişiyi sorumlu yönetici olarak istihdam eden tüzel kişiler için geçerli olacak. Ayrıca kamu kurumları, kamu kurumu niteliğinde kuruluşlar, birlikler ve kooperatifler de bitki koruma ürünleri satışında yetkili bayi veya toptancı izin belgesi almak için Bakanlığa başvuru yapabilecek.

artik-orman-muhendisleri-de-zirai-bayi-olabilecek1.jpg

Yeni yönetmelikte söz konusu izinleri alabilecek meslek grupları “ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi/kimyager, bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olmuş tekniker veya ziraat teknisyeni ve orman mühendisi/orman endüstri mühendisi” olarak sıralanıyor.


Yorumlar
  • Emre Ayhan

    Buyrun cenaze namazına. Yanlış ilaçlama, zehirlenme, fazla maliyet, çevre kirliliği, hiçbiri için Ziraat Mühendisleri sorumluluk almaz.

Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.