tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.6.2020

Türk keneviri unvanı çok yakında sahibini buluyor!

Türk keneviri unvanı çok yakında sahibini buluyor!

Dünya genelinde adeta küllerinden doğmaya başlayan endüstriyel kenevir tarımı Türkiye’de de yeniden canlanırken artık ilk hedef 2021 yılına yerli çeşitlerle girmek.

Türkiye’nin 2016 yılında başlayan “kenevir açılımı” kapsamında bir yandan sözleşmeli üretim yaygınlaşırken, diğer yandan tescilli yerli çeşitler geliştirmek için Ar-Ge çalışmaları da hız kazandı. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) merkezli yürütülen çalışmalarda ilk “yerli çeşit” unvanını alacak çeşitler ise yıl sonunda kesinlik kazanacak.

Tekstil ve ilaç sektörü başta olmak üzere pek çok alanda kullanılabilen bir endüstri bitkisi olarak kenevirin teşvik edilmesiyle birlikte ekim alanları son iki yılda 6 bin dekara yaklaşmış durumda. 19 farklı ilde izinli olarak yapılan kenevir tarımını yerli tohumlarla sürdürmek için araştırmalar THC oranı düşük ve lif ile sap verimi yüksek bir çeşit geliştirmeye odaklandı.

THC oranı binde 2’ye düşürüldü

Geçtiğimiz yıl 70’e yakın çeşit adayı arasından sıyrılan ve denemeleri Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yapılan “Narlı” ve “Vezir” isimli çeşitlerin tohumluk tescil başvurusu Tohumluk Kontrol ve Sertifikasyon Müdürlüğü’ne yapıldı. Arazi denemeleri ve hasat sonrası yapılan testleri tamamlayan iki çeşidin bu yıl sonuna kadar tescillenmesi hedefleniyor.

turk-keneviri-unvani-cok-yakinda-sahibini-buluyor1.jpg

Geleneksel olarak kenevir bitkisine uyuşturucu/uyarıcı etkisini veren THC maddesi oranının olabildiğince düşürülmesi endüstriyel bir çeşit geliştirmenin kilit noktası. Türkiye’de geçmişten bu yana yetiştirilen kenevir çeşitlerinin içindeki THC miktarının yüzde 1-5 civarında olduğunu söyleyen OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, yeni çeşitlerde bu oranı binde 2’ye kadar düşürdüklerini belirtiyor.

Hangi alanlarda kullanılacak?

2000’li yıllarla birlikte Türkiye’de hızla azalan kenevir üretiminin dünya ile paralel olarak yeniden yükselişe geçeceğini dile getiren Aytaç, “Lifleri yüzde 55 selüloz içeren kenevir dokuma, iplik, tekstil, selüloz ve kağıt sektöründe kullanılabilir. Sapları mobilya ve inşaat sektöründe yalıtım malzemesi olabilir. Ayrıca ilaç sektöründe ve her türlü gıda içerisinde yer alabilir” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.