tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2020

Antalya’dan koronavirüs tazminatı çağrısı

Antalya’dan koronavirüs tazminatı çağrısı

Üretici, ihracatçı ve ticaret odalarını bir araya getiren Antalya Tarım Konseyi, salgın nedeniyle pazarlanamayan ürünler için tazminat ve “üretime devam kredisi” talep ediyor.

Tarla ve seralardan tüketicinin sofrasına kadar tarımsal zincirin tüm halkalarında koronavirüs krizi farklı boyutlarda etkili oluyor. Bu olağandışı sürecin yarattığı yeni durumların en net şekilde hissedildiği yerlerden biri de elbette ülke tarımının kalbinin attığı Antalya bölgesi.

Ziraat odaları, zirai bayiler, ihracatçı birlikleri gibi toplam 53 kuruluşu bir araya getiren Antalya Tarım Konseyi, üyelerine yönelik bir anket çalışması yaparak tarım sektörünün aktörlerinin taleplerini bir araya getirdi. Açıklanan 13 maddelik listede desteklerden gümrük işlemlerine kadar pek çok konu bulunuyor.

Acil ihtiyaçlar devlet tarafından karşılanmalı

Başlıklar arasında ilk sırada sektörün tüm kredi borçları, vergi, SGK, Bağ-Kur, TARSİM ve benzeri ödemeleri salgından en az bir yıl sonrasına faizsiz ertelenmesi geliyor. Ayrıca üreticilerin acil olan fide, tohum, ilaç ve gübre gibi ihtiyaçlarının ortaklıklar aracılığıyla devlet tarafından karşılanması talep ediliyor.

antalya-dan-koronavirus-tazminati-cagrisi2.jpg

“Bozulabilir ürün damgası” uygulansın

Üretici ve ihracatçılar sebze-meyve ve kesme çiçek ürünleri başta olmak üzere, salgın nedeniyle pazarlama şansı kalmayan ürünler için mücbir sebep kapsamında “koronavirüs tazminatı” ödenmesi gerektiğini söylüyor. Aynı ürünler için artan uçak kargo bedellerinin karşılanması da beklentiler arasında.

2020 yılı üretici desteklerinin avans olarak hızla ödenmesi ve “üretime devam kredisi”nin hayata geçirilmesini talep eden Konsey üyeleri, tarım ürünlerinde “bozulabilir ürün damgası” uygulamasına geçilerek gümrük işlemlerinin hızlandırılmasını bekliyor.

Taşra teşkilatlarına daha fazla yetki

“Sektörde istihdam kaybını önleyecek desteklemeler mutlaka arttırılmalı” denilen listede yer alan diğer talepler ise şöyle:

antalya-dan-koronavirus-tazminati-cagrisi3.jpg

“Tarımsal ticaretin hızlandırılması amacıyla bürokratik işlemler azaltılarak merkez tarafından uygun bulunan bazı yetkiler taşra teşkilatlarına aktarılmalı.”

“Tarımsal üretim yapılan ancak mülkiyet sorunu nedeniyle Çiftçi Kayıt Sistemi oluşturulamayanların da tarımsal desteklerden faydalanması sağlanmalı.”

“Tarım sektörü, tedarikçileri ve lojistiği ile birlikte mücbir sebep koşulları kapsamına alınmalı.”

“Şirketlerin fatura tutarları, devletçe tedarikçiye ödenmeli ve şirket hesabına kredi olarak kayıt edilmeli.”


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.