tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

11.4.2020

Artık tarlalar da LED ile aydınlanıyor

Artık tarlalar da LED ile aydınlanıyor

Tarım makinelerinde giderek yaygınlaşan LED ışığı kullanımı hem enerji tasarrufu hem de dayanıklılığıyla üreticilere avantaj sağlıyor.

Akıllı seralarda güneş ışıklarının yerine geçen LED ışıkları, bitkilerin gelişiminde üstlendiği rolle sürdürülebilir tarımın önemli aktörlerinden biri haline geldi. Ancak artık geniş arazilerde çalışan tarım makinelerine de konuk olan LED ışıkları enerji tasarrufuna da katkıda bulunuyor.

Son dönemde pek çok makine üreticisi traktör, biçerdöver ve tarımın makine parkındaki diğer önemli araçlarını LED ışıklarıyla donatmaya başladı. Kimi ürünlerde standart, kimilerinde ise isteğe bağlı LED’ler, geleneksel ışıklandırma sistemlerine göre daha az volt ile çalışarak yakıt tasarrufuna artı puan sağlıyor.

Halojene göre daha uzun ömürlü

LED ışıkları halojen ışıklardan farklı olarak filaman (lamba teli) içermedikleri için sarsıntıya da daha dayanıklı. Bu da özellikle engebeli arazilerde çalışan tarım makineleri için onları avantajlı kılıyor. Bir halojen lamba ünitesinin ortalama ömrü 2,5-3 bin saatken, aynı süre bir LED ışık ünitesi için ise 55 bin saate kadar uzayabiliyor.

artik-tarlalar-da-led-ile-aydinlaniyor1.jpg

Eski traktörlere modern ışıklandırma

Bu avantajı değerlendirmek istese de kullandığı tarım makinesinden vazgeçmek istemeyen üreticiler ise mevcut araçlarını satın aldıkları “dönüştürme kiti” ile modifiye etmeyi tercih ediyor. Bu dönüşümü maliyeti makinenin türü ya da yaşına göre değişiyor. Ancak 1970’lerde üretilen ve hala kullanılan popüler traktör modeller için dahi “tak ve kullan” tarzı üretilmiş eklentilere ulaşmak mümkün.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Gübrede artan destekler fiyatlarla yarışabilecek mi?

Bitki beslemede ağırlaşan maliyetler karşısında üretici desteklerinin yüzde 100 arttırılacağı duyuruldu. Ancak 2020 başına oranla gübre fiyatlarındaki artış da yakında aynı seviyeye ulaşacağa benziyor. Enflasyona dair en iyimser tahminler ise sonbaharı işaret ediyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Şubat sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında tarımda yaygınlaşan dijital teknolojileri inceleyen tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de armağanı var.