tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.3.2020

Bakanlık koronavirüs komisyonu kurdu

Bakanlık koronavirüs komisyonu kurdu

Tarım ve Orman Bakanlığı Covid-19 salgınına karşı 9 kişilik bilim komisyonu oluşturdu. Komisyonda ziraat mühendisi olmaması ise dikkat çekiyor.

Koronavirüs (Covid-19) salgını yayılırken tarımsal üretimin süreçten nasıl etkileneceği merak ediliyor. Üretimin aksamaması için pek çok kurum ve üretici örgütleri uyarılarda bulunurken alınan önlemlerin de sayısı artıyor.

Salgına karşı mücadelenin merkezinde yer alan Bilim Kurulu’nda tarımsal üretimi temsilen uzman bulunmaması eleştirilere neden olurken, tarım ve gıda alanında atılması gereken adımlar konusunda öneride bulunmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde “Covid-19 Komisyonu” kuruldu.

İşte komisyondaki isimler

Bilim Kurulu olarak çalışacak olan komisyon toplam 9 kişiden oluşuyor. Gıda mühendisliği, veterinerlik ve viroloji alanında uzmanların yer aldığı kurul şu isimlerden oluşuyor:

bakanlik-koronavirus-komisyonu-kurdu2.jpg

Gıda ve Kontrol Genel Müdür Vekili Harun Seçkin, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Veli Gülyaz, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Şimşek, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feray Alkan, Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Kart Yaşar, ODTÜ Gıda Mühendisiliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeşim Soyer, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Prof. Dr. Muammer Göncüoğlu ve Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Prof. Dr. Deniz Ayaz.

Ziraat mühendislerinden tepki

Covid-19 komisyonunda bitkisel üretim alanından uzmanların yer almaması ise dikkat çekiyor. “Sorunların çözümü için görüşlerimize yer verilmemesi en basit ifade ile vahimdir” açıklamasını yapan Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Bu yanlıştan bir an önce geri dönülmesini talep ediyoruz” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.