tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.3.2020

Bakanlık koronavirüs komisyonu kurdu

Bakanlık koronavirüs komisyonu kurdu

Tarım ve Orman Bakanlığı Covid-19 salgınına karşı 9 kişilik bilim komisyonu oluşturdu. Komisyonda ziraat mühendisi olmaması ise dikkat çekiyor.

Koronavirüs (Covid-19) salgını yayılırken tarımsal üretimin süreçten nasıl etkileneceği merak ediliyor. Üretimin aksamaması için pek çok kurum ve üretici örgütleri uyarılarda bulunurken alınan önlemlerin de sayısı artıyor.

Salgına karşı mücadelenin merkezinde yer alan Bilim Kurulu’nda tarımsal üretimi temsilen uzman bulunmaması eleştirilere neden olurken, tarım ve gıda alanında atılması gereken adımlar konusunda öneride bulunmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde “Covid-19 Komisyonu” kuruldu.

İşte komisyondaki isimler

Bilim Kurulu olarak çalışacak olan komisyon toplam 9 kişiden oluşuyor. Gıda mühendisliği, veterinerlik ve viroloji alanında uzmanların yer aldığı kurul şu isimlerden oluşuyor:

bakanlik-koronavirus-komisyonu-kurdu2.jpg

Gıda ve Kontrol Genel Müdür Vekili Harun Seçkin, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Veli Gülyaz, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Şimşek, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feray Alkan, Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Kart Yaşar, ODTÜ Gıda Mühendisiliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeşim Soyer, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Prof. Dr. Muammer Göncüoğlu ve Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Prof. Dr. Deniz Ayaz.

Ziraat mühendislerinden tepki

Covid-19 komisyonunda bitkisel üretim alanından uzmanların yer almaması ise dikkat çekiyor. “Sorunların çözümü için görüşlerimize yer verilmemesi en basit ifade ile vahimdir” açıklamasını yapan Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Bu yanlıştan bir an önce geri dönülmesini talep ediyoruz” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.