tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

30.3.2020

Bakanlık koronavirüs komisyonu kurdu

Bakanlık koronavirüs komisyonu kurdu

Tarım ve Orman Bakanlığı Covid-19 salgınına karşı 9 kişilik bilim komisyonu oluşturdu. Komisyonda ziraat mühendisi olmaması ise dikkat çekiyor.

Koronavirüs (Covid-19) salgını yayılırken tarımsal üretimin süreçten nasıl etkileneceği merak ediliyor. Üretimin aksamaması için pek çok kurum ve üretici örgütleri uyarılarda bulunurken alınan önlemlerin de sayısı artıyor.

Salgına karşı mücadelenin merkezinde yer alan Bilim Kurulu’nda tarımsal üretimi temsilen uzman bulunmaması eleştirilere neden olurken, tarım ve gıda alanında atılması gereken adımlar konusunda öneride bulunmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde “Covid-19 Komisyonu” kuruldu.

İşte komisyondaki isimler

Bilim Kurulu olarak çalışacak olan komisyon toplam 9 kişiden oluşuyor. Gıda mühendisliği, veterinerlik ve viroloji alanında uzmanların yer aldığı kurul şu isimlerden oluşuyor:

bakanlik-koronavirus-komisyonu-kurdu2.jpg

Gıda ve Kontrol Genel Müdür Vekili Harun Seçkin, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Veli Gülyaz, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Şimşek, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feray Alkan, Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Kart Yaşar, ODTÜ Gıda Mühendisiliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeşim Soyer, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Prof. Dr. Muammer Göncüoğlu ve Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü Prof. Dr. Deniz Ayaz.

Ziraat mühendislerinden tepki

Covid-19 komisyonunda bitkisel üretim alanından uzmanların yer almaması ise dikkat çekiyor. “Sorunların çözümü için görüşlerimize yer verilmemesi en basit ifade ile vahimdir” açıklamasını yapan Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Bu yanlıştan bir an önce geri dönülmesini talep ediyoruz” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.