tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

21.3.2020

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Koronavirüs salgınına karşı kolonya, dolayısıyla “etanol” tüketimi büyük hızla artıyor. Türkiye’nin bu talebi karşılamadaki en büyük avantajı, biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü günden bu yana gıda ve temizlik ürünlerinde tüketim oranları keskin bir dönüşüm yaşıyor. Satışları en çok artan ürünler arasında ise kolonya başı çekiyor. Peki son yıllarda eski popülerliğinden uzak olan kolonyada bir anda artan bu talep nasıl karşılanacak?

Biyoyakıt zorunluluğu acilen kalktı

Kolonyanın ana maddesini etil alkol olarak da bilinen etanol oluşturuyor. Tamamen kimyasal yollarla da üretilebilen etanol için önemli kaynakları ise tarımsal ürünler. Dünya genelinde bu ürünlerin başında mısır ve şekerkamışı, Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinde için ise şekerpancarı geliyor.

Bu bitkilerden elde edilen biyoetanol, fosil yakıtların azaltılması için uygulanan biyoyakıt politikalarının da önemli bir parçası. Türkiye’de de yakın zamanda benzine yüzde 3 oranında biyoetanol karıştırılması zorunlu hale getirilmişti. Ancak koronavirüs salgınıyla artan talep sonucu bu zorunluluğun 3 ay süreyle kaldırılması kararı alındı.

salgin-gunlerinin-gizli-kahramani-sekerpancari1.jpg

Şeker sanayisi olan ülkeler şanslı

Son 15 günde etanola olan talep, normal şartlarda 1,5 yılda tüketilen miktara kadar ulaştı. Peki Türkiye’nin üretimi bu talebi karşılamaya yetecek mi? PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, piyasaya arz edecek yeteri kadar etil alkole sahip olunduğunu belirtiyor. Bu da yeterli hammaddeye, yani şekerpancarı üretimine sahip olmanın getirdiği bir şans. Konuk, bu süreçte hijyen açısından en şanssız ülkelerin şeker sanayisi olmayan ülkeler olduğunu söylüyor.

Fabrikalarla işbirliği sağlanacak

Biyoetanol üretimini arttırmak için şeker fabrikalarıyla işbirliği yapmaya başladıklarını söyleyen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ise, “Medikal sektörün etil alkol ihtiyacını şeker fabrikalarındaki melastan üretilen biyoetanol üzerinden sağlayarak yeni bir çözüm üretebiliriz” diye konuşuyor.

salgin-gunlerinin-gizli-kahramani-sekerpancari2.jpg

Perde arkasındaki kilit rol

Türkiye tarımının tarihsel gelişiminde büyük payı olan şekerpancarının geleceği son yıllarda özellikle fabrika özelleştirmeleriyle birlikte çokça tartışılır hale gelmişti. Ama, yalnızca soframızdaki şekerde değil enerjiden istihdama kadar pek çok sahnede perde arkasındaki rolü üstlenen şekerpancarı, etanol bazlı temizlik ürünlerinin virüsün yayılmasına kalkan olduğu her noktada yine bir “gizli kahraman” olarak görev yapıyor!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.