tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

20.3.2020

Desteklere başvuru süreleri uzatıldı

Desteklere başvuru süreleri uzatıldı

Tarımsal desteklerde başvuru süreleri koronavirüs önlemleri çerçevesinde uzatılırken ÇKS kayıtları ise e-devlet üzerinden yapılabilecek.

Koronavirüs nedeniyle eğitim ve spordan ticarete kadar pek çok alanda takvimler yerinden oynarken bir açıklama da Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan geldi ve üreticilerin fark ödemesi ve diğer tarımsal desteklerde başvuru süreleri ileri tarihlere alındı.

Buna göre yağlı tohumlu bitkiler ve dane zeytinde fark ödemelerinin yanı sıra İyi Tarım ve organik tarım destekleri için son başvuru tarihi 30 Nisan 2020 olacak. Hububat, baklagil ve dane mısırda fark ödemesi destekleri için ise 29 Mayıs 2020 günü son başvuru tarihi olarak belirlendi.

Başvuru ve kayıtlar internetten yapılacak

Bilindiği gibi salgına karşı vatandaşların mümkün olduğunca evden çıkmaması öneriliyor. Bu nedenle üreticiler, desteklerden faydalanabilmek için zorunlu olan Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlarını ise İl ya da İlçe Müdürlüklerine gelmeden e-devlet üzerinden yapabilecek.

Üreticilere toplam 1,5 milyar TL destek yapılacağını belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarımsal projelere yönelik hibe destekleri için başvuruların Haziran ayına çekileceğini duyururken, hibe süreçlerinin ise internet üzerinden takip edileceğini belirtti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Üretici su kullanırken artık iki değil üç kez düşünecek!

Sulama yapan üreticilerin Devlet Su İşleri’ne (DSİ) ödediği hizmet bedelinde sistem değişiyor. Buna göre harcanan su arttıkça yapılan ödeme de katlanarak artacak.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.